Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Józef Orzałkiewicz autor Antoni Fornalski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:04, 03 Sie 2010    Temat postu: Józef Orzałkiewicz autor Antoni Fornalski

Orzałkiewicz Józef
(1900 – 1989)
Urodził się 22 października 1900 r. w Kaszczorze (daw. pow. babimojski) w rodzinie Józefa i Matyldy z domu Resler. Jego ojciec był murarzem oraz prowadził 3-ha gospodarstwo rolne. Józef Orzałkiewicz miał 2 braci i 1 siostrę. W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej na froncie wschodnim.
W pierwszych dniach stycznia 1919 r., na apel przemęckiego wikariusza ks. Stanisława Kuliszaka był jednym z organizatorów drużyny powstańczej w Kaszczorze. Razem z kolegami powstańcami strzegł swej wsi przed oddziałem Grenzschutzu, który miał wkroczyć z sąsiednich Łupic. 7 lutego tegoż roku, po przyjściu z odsieczą do Kaszczoru kompanii przemęckiej pod dowództwem ppor. Stanisława Michalskiego, włączył się aktywnie w przejęcie poczty przez polskie telefonistki oraz w wystawianie posterunków powstańczych w kierunku Spokojnej, Śmieszkowa i Łupic. W marcu 1919 r., powołany do 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich (późn. 60. Pułk Piechoty Wielkopolskiej), uczestniczył m.in. w walkach o Zbąszyń.
Po zakończeniu walk powstańczych brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W grudniu 1920 roku, zdemobilizowany, wrócił do rodzinnego Kaszczoru. Założył rodzinę i mieszkał u rodziców, pracując w 3-ha gospodarstwie rolnym oraz dodatkowo dorabiając w lesie przy wywózce drewna.
W czasie II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej i po krótkim okresie niewoli jako jeniec wojenny został wywieziony na roboty w głąb III Rzeszy. Po wyzwoleniu w 1945 r. powrócił na ojcowiznę, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Zmarł 13 sierpnia 1989 r. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Kaszczorze.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Za udział w Powstaniu Wielkopolskim mianowano go podporucznikiem. Żonaty od 1926 r. z Klarą Marcinkowską, miał córkę Łucję (1926-1997) oraz syna Edwarda (1941).
Archiwum Państwowe w Lesznie, akta ZBoWiD-u w Lesznie, sygn. 8060; Smoluchowski Z., Powstańczy patent Augusta Frąka, Panorama Leszczyńska 1989, nr 1; Informacje Ireny i Edwina Rogozińskich z Kaszczoru.

Opracował Antoni Fornalski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin