Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uroczystość wręczenia statuetek Dobosza Powstania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:05, 10 Gru 2017    Temat postu: Uroczystość wręczenia statuetek Dobosza Powstania

Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci

Powstania Wielkopolskiego 1918/19

zaprasza

na uroczystość wręczenia statuetek

„Dobosza Powstania Wielkopolskiego”,

która odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

o godz 11.oo w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich

/Poznań – Stary Rynek/.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:32, 11 Gru 2017    Temat postu: Wręczono nagrody Dobosz Powstania Wielkopolskiego

Wręczono nagrody "Dobosz Powstania Wielkopolskiego"
Statuetki "Dobosza Powstania Wielkopolskiego" przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wręczono w poniedziałek w Poznaniu. Nagrody są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym.

Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazwanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. W tym roku nagrody przyznano po raz 22. W gali wręczenia wyróżnień w Pałacu Działyńskich w Poznaniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

W tym roku Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznało pięć statuetek, w tym jedną pośmiertnie dla dr historii, archiwisty i badacza dziejów powstania wielkopolskiego Tadeusz Grygiera.

Statuetkę Dobosza wręczono prof. historii Wiesławowi Andrzejowi Hładkiewiczowi oraz archiwiście, bibliotekarzowi, nauczycielowi akademickiemu, dr historii Tomaszowi Katafiaszowi. Nagrodą uhonorowano także zasłużonego badacza i propagatora pamięci o powstaniu Jana Majewskiego – dr nauk farmaceutycznych. Majewski w swych badaniach skupia się m.in. na historii farmacji i losach ludzi związanych z tym zawodem. Laureat nagrody opracował m.in. kilkadziesiąt biogramów farmaceutów, aptekarzy i organizatorów opieki sanitarnej opublikowanych w „Biogramach uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Statuetkę wręczono również Stowarzyszeniu „Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich”.

Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii powstania wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.

"Dotychczas statuetką Dobosza uhonorowaliśmy 93 osoby, wraz z pięcioma dzisiejszymi laureatami jest to już 98 nagród. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku, na 100-lecie powstania wielkopolskiego odznaczonych zostanie łącznie 100 osób” – powiedział PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Tadeusz Musiał.

Jak dodał cieszy go, że z roku na rok wzrasta świadomość i duma mieszkańców regionu z powstania wielkopolskiego. Mimo to, jak mówił, „świadomość znaczenia powstania wielkopolskiego poza naszym regionem jest przerażająco niska”. „Nadal niewystarczająca jest także wiedza o powstaniu wielkopolskim. Szczególnie, jeżeli chodzi o nasz kraj, to poza Wielkopolską, jest ona nadal niewielka” – podkreślił.

Musiał zaznaczył, że ma nadzieję, iż wraz z ustanowieniem przez Sejm i Senat przyszłego, 2018 roku, rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wiedza o tym zwycięskim zrywie stanie się bardziej powszechna.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/
źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Pon 22:33, 11 Gru 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:52, 11 Gru 2017    Temat postu: Dobosz- Tadeusz GRYGIER (nagroda przyznana pośmiertnie)

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TPPW1918/19 ..DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"
ROK 2017
Tadeusz GRYGIER (nagroda przyznana pośmiertnie)
- doc. dr historii, archiwista, wieloletni, zasłużony badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego.
Z problematyką Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Grygier związał się w listopadzie 1937 roku, gdy jako student Uniwersytetu Poznańskiego zastał zaangażowany w charakterze pracownika archiwalnego Referatu Historycznego DOK VII; pracował tam do 14 września 1939 r. Zgromadzone wówczas materiały pozwoliły mu czynnie włączyć się do badań nad Powstaniem, podjętych po II wojnie światowej. Jeszcze w 1938 r. w pierwszym zeszycie „Materiałów do historii Powstania Wielkopolskiego 1918/1919” zamieścił artykuł dot. bibliografii historii Powstania. W 1948 roku, w „Przeglądzie Zachodnim” ukazał się jego artykuł na temat planów wyzwoleńczych Powstania Wielkopolskiego. W wydanej w 1962 roku przez Instytut Zachodni pracy zbiorowej na temat Powstania Wielkopolskiego opracował artykuł „Sytuacja polityczno-wojskowa w zachodniej części Wielkopolski w dniach powstania 1918/1919 r. Był autorem kilkuset artykułów naukowych rozpraw i recenzji, tematycznie związanych głównie z Warmią i Mazurami oraz polskimi ruchami narodowymi. Wiele publikował też na tematy metodologiczne związane z archiwistyką interesującego go obszaru.
W swoich publikacjach i referatach poddawał analizie m.in. tematy:
Powstanie wielkopolskie a plany wyzwolenia reszty ziem zachodniej Polski,
Sytuacja polityczno-wojskowa w zachodniej części Wielkopolski w dniach powstania 1918/1919,
Archiwum Referatu Historycznego DOK VII w Poznaniu i jego zagłada w 1939 r., Polityczne i wojskowe kontakty Wielkopolski i Pomorza w latach 1918-1919,
Rachunek polityczny i strategiczny poznańskiego ośrodka dyspozycyjnego w dobie powstania wielkopolskiego,
Powstanie wielkopolskie w rachunku politycznym komisarza Rzeszy do spraw wschodnich.
Swoje obszerne ustalenia przedstawiał m.in. podczas prelekcji i seminariów. Referaty doc. Tadeusza Grygiera były mocnym akcentem poszczególnych seminariów kościańskich. Fachowo przygotowane, poparte rzetelną dokumentacją i rzeczowymi wnioskami, rozszerzały wiedzę, inspirowały, a nierzadko inicjowały kolejne kierunki rozważań. Tadeusz Grygier starał się wykorzystać w maksymalnym stopniu posiadane dokumenty. Obszemością teksty te często znacznie przekraczały możliwości druku materiałów pokonferencyjnych. Można wyrazić nadzieję, że przyjdzie czas powrotu do owych maszynopisów, których zawartość w dużej mierze zachowała swoją aktualność do dzisiaj.
Tadeusz Grygier zmarł w 2000 roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:55, 11 Gru 2017    Temat postu: Dobosz- Wiesław Andrzej HŁADKIEWICZ

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TPPW1918/19 ..DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"
ROK 2017

Wiesław Andrzej HŁADKIEWICZ
- prof. historii, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczeń wybitnych profesorów: Janusza Pajewskiego, Lecha Trzeciakowskiego, Stanisława Sierpowskiego i Przemysława Hauzera, którzy zaszczepili w nim zainteresowanie dziejami Powstania Wielkopolskiego. Problematykę Powstania prezentował w formie odczytów i prelekcji w Polskim Towarzystwie Naukowym na Obczyźnie w Londynie. Jest także bardzo zaangażowany w działalność popularyzatorską na terenie województwa lubuskiego. Podczas obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego wygłasza referaty i okolicznościowe pogadanki zarówno dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Jest również współorganizatorem Koła TPPW na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Czynnie uczestniczył w wielu sympozjach i konferencjach naukowych m.in. w sympozjum pt. „Trewir a polska granica zachodnia, rozważania na temat granicy polsko - niemieckiej w latach 1916-1919”.
Prof. Wiesław Hładkiewicz posiada w swoim dorobku wiele artykułów publicystycznych i opracowań dotyczących Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Najnowsze opracowania o Powstańcach ukazały się w pracy jego autorstwa pt. „Wrota” (2015 r.). W najbliższych miesiącach ukaże się książka „Życie codzienne mieszkańców Środkowego Nadodrza”, obejmująca tematykę życia codziennego Powstańców, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na terenie Polski Zachodniej.
Za zasługi w popularyzowaniu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim został wyróżniony medalem TPPW „Wierni Tradycji”.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:57, 11 Gru 2017    Temat postu: Dobosz - Tomasz Katafiasz

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TPPW1918/19 ..DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"
ROK 2017

Tomasz KATAFIASZ
- dr historii, bibliotekarz, archiwista i nauczyciel akademicki m.in. w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej (późn.: Akademii Pomorskiej) w Słupsku, w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji oraz w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Specjalizuje się m.in. w badaniach nad osiągnięciami wychowawczymi, etosem i dziejami ruchu harcerskiego (skautowego), historią wojskowości, historią powszechną i Polski koniec XVIII - pocz. XX w. (m.in. problematyką polskiego czynu niepodległościowego w dobie porozbiorowej) oraz historią techniki i uzbrojenia. Posiada własne zbiory kolekcjonerskie, stanowiące część warsztatu naukowo-badawczego.
Zorganizował trzy Ogólnopolskie Sympozja Historyków Harcerskiego Czynu Niepodległościowego (1993, 1998, 2001), poświęcone tradycjom udziału skautingu w walkach o wyzwolenie Polski w latach 1914-1921 i wkładu harcerstwa w budowę struktur społecznych i państwowych II RP. Był organizatorem sesji naukowych o zasięgu ponadregionalnym, poświęconym powstaniom narodowym, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na polskie dążenia niepodległościowe (Koszalin 2015). Był organizatorem i współorganizatorem wielu wystaw tematycznych o charakterze muzealniczym i oświatowo - popularyzatorskim, przede wszystkim poświęconych historii ruchu harcerskiego, dawnej „broni i barwie” Wygłosił kilkadziesiąt prelekcji, odczytów i wykładów otwartych na zlecenie organów samorządu terytorialnego, szkół, towarzystw naukowych i organizacji społecznych. Jest autorem licznych publikacji o tematyce powstańczej. M.in. przygotował książkę: „Z wojskowych i patriotycznych tradycji skautingu polskiego (harcerstwa) Działalność na terenach plebiscytowych w latach 1918-1922”.
Uczestniczył w przedsięwzięciach badawczych - m.in. w ramach tematu resortowego „Dzieje polityczne i wojskowe Pomorza i Wielkopolski w l. 1914-1945”, badań nad dziejami Powstania Wielkopolskiego 1918/19 r. oraz edycji Słownika Biograficznego „Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945” i Harcerskiego Słownika Biograficznego. Należał bądź nadal jest czynnym członkiem wielu towarzystw oraz kolegiów naukowych jak m.in.: Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Rady Naukowej Instytutu J. Piłsudskiego, Instytutu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie , Społecznej Rady Programowej „Izby Pamięci Słupszczan”. Jest członkiem honorowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Napoleońskiego. Należy do grona członków - założycieli Światowej Rady Badań nad Polonią. Do 2003 r. kierował sekcją biografistyki w Komisji Ruchu Harcerskiego tejże Rady.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Pon 23:01, 11 Gru 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:00, 11 Gru 2017    Temat postu: Dobosz - Jan Majewski

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TPPW1918/19 ..DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"
ROK 2017

Jan MAJEWSKI
- doktor nauk farmaceutycznych, zasłużony badacz i propagator pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, właściciel - z żoną Konstancją i córką Anną Marią Kielak - apteki „Pod Złotym Lwem” na Starym Rynku w Poznaniu, związanej z historią Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Zajmuje się historią farmacji i losami ludzi związanych z tym zawodem. Autor kilkudziesięciu biogramów farmaceutów, aptekarzy i organizatorów opieki sanitarnej w wydawanych przez TPPW Biogramach uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Aktywny uczestnik życia kulturalnego i naukowego Poznania i Wielkopolski, współorganizator wielu przedsięwzięć na rzecz pielęgnowania i upowszechniania tradycji powstańczej m. in. w poznańskim Odwachu, Instytucie PAN czy na spotkaniach farmaceutów. Autor książki Zaopatrzenie medyczno- sanitarne w powstaniu wielkopolskim i udział w nim farmaceutów”, (Poznań 1998); Opublikował także w „Wielkopolskim Powstańcu” w 1998 r. artykuł Aptekarze w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.
Współautor bestselerowych publikacji m.in. „Od alchemii do farmacji” (Poznań 2000 i 2001), „Ekslibrisy historyków historii farmacji” ( Poznań 2002). Jego duża kolekcja poszerzona o dary i depozyty kolegów z branży dała podwaliny pod poznańskie Muzeum Farmacji, którego był współzałożycielem i pierwszym kustoszem (w latach 1998-2001). Ponadto autor albumowej monografii „Muzea farmacji i zbiory aptekarskie w Polsce” (2006) - wyróżnionej I miejscem w kategorii monografie i inne opracowania na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz albumowego wydania ,Apteka „Pod Orłem” w Pleszewie” (Łódź 2009). Łącznie w dorobku posiada około 300 publikacji (opracowania, biogramy, materiały ze zjazdów i artykuły popularno-naukowe).
Inicjator wmurowania na ścianie apteki „Pod Złotym Lwem”, na Starym Rynku w Poznaniu tablicy pamiątkowej, związanej z wydarzeniami z 28 grudnia 1918 r. Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsc podczas obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:05, 11 Gru 2017    Temat postu: Dobosz - Stowarzyszenie ... w barawach 15 P Uł Poznańskich

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TPPW1918/19 ..DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"
ROK 2017


Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich


- działalność rozpoczęło w 2002 r. i objęte zostało honorowym patronatem Urzędu Miasta Poznania. W swojej misji przyjęło kształtowanie postaw patriotycznych, uczestnictwo w przedsięwzięciach, których celem jest krzewienie tradycji jazdy polskiej oraz historii oręża polskiego wśród dzieci i młodzieży. Oddział jako jedyny w Polsce wystawia warty honorowe: na Starym Rynku i przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów. Współpracuje z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Bierze aktywny udział w świętach i uroczystościach organizowanych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego m.in. w sierpniowym cyklicznym festynie Oddziału Wielkopolskiego TPPW w Poznaniu. Bierze udział w uroczystościach patriotycznych - corocznie w centralnych obchodach Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 , Dniach Ułana, rekonstrukcjach bitew, inscenizacjach i filmach historycznych np. „ Zapomniane zwycięstwo ” i „ Ułani gen. Andersa
Przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 3. Bastion Grolman Oddział przygotował inscenizację historyczną bitwy pod Bobrujskiem „Poznańczycy 1919- 2011 ”.
Stowarzyszenie należy do Federacji Kawalerii Ochotniczej. Na zaproszenie szkół członkowie stowarzyszenia biorą udział w akademiach rocznicowych i lekcjach historii związanych z Powstaniem Wielkopolskim oraz historią kawalerii wielkopolskiej. Od szeregu lat Oddział uczestniczy w obchodach rocznicowych wyzwolenia Szubina podczas Powstania Wielkopolskiego. Współorganizuje również wraz z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmana okolicznościowe wystawy. Od kilku edycji bierze udział w przygotowaniu gry miejskiej „Kryptonim Wolność” w Kościanie, organizując punkt kawalerii powstańczej. Stowarzyszenie włącza się również do inicjatyw o charakterze lokalnym m.in. inscenizacji Bitwy pod Komarowem czy akcji „Zapal znicz”.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin