Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obchody 99 rocznicy wybuchu powstania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:50, 15 Gru 2017    Temat postu: Obchody 99 rocznicy wybuchu powstania

15 grudnia 2017 r. – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa na temat programu obchodów 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, podczas której marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaprezentował kalendarium obchodów rocznicowych. Rozpoczną się one tradycyjnie 26 grudnia 2017 r. „Przyjazdem I.J. Paderewskiego do Poznania ” na Dworcu Letnim PKP. Następnego dnia będą miały miejsce centralne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, po których uczestnicy przemaszerują da Fary Poznańskiej, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Na Placu Wolności zaaranżowany zostanie obóz powstańczy. Wieczorem m.in. odbędzie się koncert w auli poznańskiego UAM, a także wystartuje „Bieg Powstania Wielkopolskiego”. W czwartek 28 grudnia 2017 r. odbędą się uroczystości w Warszawie m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na Wojskowych Powązkach.
Działania Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w związku z obchodami 99. rocznicy Powstania zaprezentował Piotr Wojtczak – sekretarz generalny ZG TPPW. W spotkaniu wziął także udział Janusz Sałata – wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa.
Miłym akcentem spotkania było przekazanie przez Panią Marię Gąsiorowską na ręce marszałka Marka Woźniaka egzemplarza opracowania Stanisława Celichowskiego „Wyprawa zbąszyńska. Wspomnienia uczestnika” – wydania z 1935 r.
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:53, 15 Gru 2017    Temat postu: Obchody w Poznaniu

W środę 27 grudnia 2017 roku w stolicy Wielkopolskiodbędą się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie dla powstańców zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, przy głazie na Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka.

Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15 tradycyjnie w asyście harcerzy złożone zostaną kwiaty i zapalony znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

O godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystościach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.

W trakcie pochodu zostaną złożone wspólne wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

PLAC WOLNOŚCI

Od godz. 16.00 zapraszamy na Plac Wolności.

W zaaranżowanym obozie powstańczym wzorem lat ubiegłych powstanie studio fotograficzne, gdzie dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z lat Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość zaistnienia w towarzystwie prawdziwych Powstańców.

Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym layoucie.

Ponadto do dyspozycji odwiedzających Plac przygotujemy również postacie trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego. Przybywających będzie witał interaktywny hologram Powstańca.

Specjalny ekran diodowy pomoże się zorientować w tym, co aktualnie będzie się działo na Placu. Pojawią się również obrazy wydarzeń z minionych obchodów.

Wszystkich gości zapraszamy na rozgrzewającą grochówkę oraz specjalnie z okazji obchodów wypieczony "chleb powstańczy" z pamiątkową opaską rocznicową.

Na Placu Wolności nie zabraknie też nowych atrakcji:

ESCAPE ROOM – gra pod nazwą „Skaut”
Teren gry odgrodzony będzie imitacją zasieków. Chętni do udziału w grze otrzymają przepustkę pozwalającą na wejście do jednego ze specjalnych namiotów w magazynie polowym. Po okazaniu przepustki wartownikowi, gracz ruszy na misję polegającą na ucieczce z obozu i zdobyciu broni dla Powstańców. Czas na wykonanie zadania to 10 minut. Dobra zabawa gwarantowana.

Na Placu pojawi się również replika pojazdu pancernego ERHARDT z 1919 roku oraz jej rekonstruktor Pan Stanisław Ornoch. ERHARDT to replika cennej zdobyczy powstańczej sprzed blisko 100 lat, historyczna gwiazda tegorocznego obozu powstańczego. Replika wśród znawców i miłośników pamięci o Powstaniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wzbudza uznanie dla jej twórcy za tak precyzyjne odtworzenie pojazdu, który został odbity przez Powstańców w Budzyniu w roku 1919 r.

Działać będzie także poczta powstańcza, obsługiwana przez rekonstruktorów, gdzie za darmo będzie można wysłać kartkę z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego i okolicznościową pieczęcią.

Nie zabraknie, prezentowanych już w części w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, makiet z klocków LEGO autorstwa Bartosza Borowiaka. Zobaczymy zdobycie Ławicy, przyjazd Mistrza Paderewskiego oraz Hotel Bazar. Wystawie towarzyszył będzie film przedstawiający ożywione elementy makiet.

Kolejny już raz do współpracy zaprosiliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. W okolicach Placu Wolności (Muzeum Narodowe) stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańczych dni będzie można oddać szczególnie cenny dar – swoją krew. W ubiegłym roku krwiobus odwiedziły 32 osoby, z których 26 oddało krew. W sumie pobrano 11,7 l krwi.

BIEG Powstania Wielkopolskiego

Około 1500 biegaczy weźmie udział w biegu organizowanym przez Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego”.

Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego Placu Wolności 27 grudnia o godz. 19.00 a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z Powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Uczestnicy oprócz rywalizacji stricte sportowej wezmą udział w swoistej ścieżce edukacyjnej mającej za zadanie przybliżenie tego niedocenianego wydarzenia historycznego. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy. Bieg ma na celu propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, krzewienie postaw patriotycznych - szczególnie wśród młodzieży oraz budowanie świadomości o chlubnej historii Wielkopolan i Polaków
oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Trasa biegu będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

KONCERT


Wieczorem o godz. 19.00 w Auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się Koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.APEL MARSZAŁKA:

Szanowni Państwo,

bądźmy razem- my, współcześni Wielkopolanie, dumni spadkobiercy architektów polskiej niepodległości sprzed 99 lat,

zwycięskich Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Nie to jest najważniejsze, jak definiujemy dziś słowo patriotyzm.

To nasze czyny są ważne. I ważna jest pamięć o naszym wspólnym dziedzictwie, źródle dumy i ogromnym zobowiązaniu. Powstanie Wielkopolskie jest wciąż aktualnym i mocnym przesłaniem kierowanym do nas wszystkich.

Nasi przodkowie pokazali, że wolność jest warta ofiary życia, dla dobrej, wspólnej przyszłości następnych pokoleń.

My wciąż uczymy się, jak ją rozumieć, cenić i pielęgnować. 27 grudnia oddajmy hołd naszym wielkopolskim Bohaterom, którzy ją wywalczyli, dla nas!

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
źródło : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:54, 15 Gru 2017    Temat postu: Obchody w Warszawie

W czwartek 28 grudnia 2017 roku tradycyjnie już oddamy hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

O godz. 12.00 w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 odprawiona zostanie Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Bezpośrednio po mszy nastąpi złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani goście przejadą na uroczystości na Wojskowe Powązki, by tam złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach.

Po uroczystościach Marszałek Województwa Wielkopolskiego złoży kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Kwaterze na Łączce.

źródło:http://27grudnia.pl/obchody-rocznicy/uroczystosci-rocznicowe-na-powazkach-i-pod-grobem-nieznanego-zolnierza.html


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Pią 21:55, 15 Gru 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:45, 21 Gru 2017    Temat postu: SZCZECIŃSKIE OBCHODY

SZCZECIŃSKIE OBCHODY 99. ROCZNICY
WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
w dniu 27 grudnia 2017 r. - w Szczecinie:


- o godz.: 16:30 - spotkanie sympatyków i członków Szczecińskiego Koła
Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskich
przy bramie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie
przy al. Powstańców Wielkopolskich nr 72 w Szczecinie.
- o godz.: 16:45 - składanie wiązanek kwiatów pod tablicą edukacyjno - pamiątkową
"Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919".
- o godz.: 18:00 - Msza św. w intencji ( Zarząd SK TPPW ) - "za poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich"
odprawiana w kościele garnizonowym p.w. Św. Wojciecha - przy Placu Zwycięstwa 1.
- ok. godz.: 18:30 - bezpośrednio po zakończeniu w.wym. Mszy św. - w kruchcie kościoła garnizonowego
p.w. Św. Wojciecha - przy Placu Zwycięstwa 1 - pod tablicą : "Dla upamiętnienia Czynu
Zbrojnego Powstańców Wielkopolskich" składanie wiązanek kwiatów.
- ok. godz.: 18:50 - bezpośrednio po zakończeniu w.wym. uroczystości - tradycyjne spotkanie członków SK TPPW w
"Starej Komendzie" (przy "Placu Batorego" = dawny: "Plac Ratuszowy"

- Prezes Szczecińskiego Koła TPPW
oraz członek Zarządu Głównego TPPW

- Andrzej Lindecki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:58, 21 Gru 2017    Temat postu: Obchody w Zielonej Górze

19 grudnia 2017 r. – w Zielonej Górze uczczono 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ks. prałat Jan Pawlak / kapelan Koła TPPW nr 5 / odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Wielkopolskich. Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli na Plac Powstańców Wielkopolskich pod Pomnik „Dobosza”, gdzie przy dźwiękach Hymnu Państwowego nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 z Zielonej Góry. W okolicznościowym przemówieniu prof. Wiesław Hładkiewicz zwrócił się do młodzieży z przesłaniem „Kultywujcie pamięć o pięknych kartach historii – Powstania Wielkopolskiego”. Odniesień do historii nie zabrakło także w wystąpieniu wiceprzewodniczącego Rady Młodzieżowej Miasta Zielona Góra. W uznaniu zasług dla upamiętniania wiedzy i tradycji Powstania wiceprezesi Zarządu Oddziału Towarzystwa – Kamil Hypki i Tomasz Frąckowiak wręczyli Rafałowi Trafale i Grażynie Wyder Medal Dobosza i Zasłużonego dla TPPW Oddział Lubuski. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 wykonali wzruszający montaż słowno – muzyczny, którego finałem było wspólne odśpiewanie „Roty”. Na zakończenie tej patriotycznej uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin