Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:36, 10 Gru 2009    Temat postu: Obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
„Nie zmarnujmy szansy, tej” – pod tym hasłem odbędą się obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W dniu 9 grudnia 2009 roku - 18 dni przed rocznicą szczegóły sekwencji uroczystości przybliżyli podczas konferencji prasowej Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Stefan Barłóg – Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Grzegorz Rutkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman".


Program obchodów 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2009, Poznań


11.00 Uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich
Po uroczystości przemarsz do Kościoła Farnego – na trasie przemarszu składanie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

12.45 Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich - Kościół Farny
14.30 Inscenizacja powstańcza - Plac Wolności

18.00 Pieśni patriotyczne i kolędy - Koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza - Aula UAM w Poznaniu

28 grudnia 2009, Warszawa

13.00 Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

15.00 Złożenie wiązanek na mogiłach Powstańców Wielkopolskich – Cmentarz Wojskowy ul. Powązkowska 43/45


W Poznaniu 27 grudnia 2009 roku, po oficjalnych obchodach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich i uroczystej mszy świętej w Kościele Farnym, na Placu Wolności odbędzie się inscenizacja powstańcza inspirowana historycznym wydarzeniem przejęcia koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach, które miało miejsce w pierwszych dniach Powstania. W inscenizacji, którą przygotowuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,3 Bastion Grolman", udział weźmie około 100 aktorów. Spotkanie z historią na Placu Wolności zakończy poczęstunek powstańczą grochówką.

Tegoroczne obchody planowane są również w stolicy Polski. 28 grudnia odbędzie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem władz województwa, zaproszonych gości, żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i ponad 200 harcerzy z Wielkopolski. Następnie wielkopolska delegacja oraz zaproszeni goście oddadzą hołd Powstańcom, składając kwiaty na ich mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


DZIAŁANIA PROMOCYJNE:
Złote Formaty - nagroda wartości 175 000 zł – 150 tys. billboardy plus 25 tys. infoscreen
• W ramach nagrody za uzyskanie I miejsca w konkursie Złote Formaty w kategorii „WYDARZENIE” organizowanym podczas Festiwalu Miast i Regionów w Warszawie przez Grupę Ströer, na ulicach Polski w ostatnich dwóch tygodniach grudnia pojawi się 300 billboardów promujących 91. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Billboardy pojawią się w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Lesznie, Krakowie, Trójmieście i Warszawie. Jednocześnie od 15 do 23 grudnia na wszystkich 23 ekranach infoscreen na 6 najważniejszych stacjach warszawskiego metra emitowany będzie spot reklamowy poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu z zaproszeniem na obchody rocznicy w Warszawie.
• Dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW) nagroda została wzmocniona 115 dodatkowymi billboardami w Poznaniu oraz 120 citylightami (plakaty na wiatach przystankowych) oraz ponad 800 plakatami w poznańskich tramwajach i autobusach. Dwutygodniowa ekspozycja rozpocznie się w drugiej połowie grudnia.
• W ramach działań promocyjnych UMWW finansuje wydanie II tomu albumu okolicznościowego upamiętniającego 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pt. „Zwycięzcy. Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”. Album ukaże się 17 grudnia 2009 roku, jako dodatek płatny do wydania „Polski Głosu Wielkopolskiego” (nakład 9 tys. egzemplarzy). Album jest kontynuacją pierwszej części wydawnictwa, służącego idei upamiętniania bohaterów jedynego zwycięskiego powstania w dziejach naszego kraju. Albumowi, któremu patronuje Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego, towarzyszyć będzie szeroka promocja w mediach.
• 22 grudnia zostanie wydany zeszyt historyczny, wkładkowany do Gazety Wyborczej na terenie Wielkopolski. Publikacja prezentować będzie wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim oraz zapraszać na obchody 91. rocznicy.
• W przygotowaniu znajduje się wydawnictwo okolicznościowe ”Kurjer Poznański”- bezpłatna, stylizowana gazeta o tematyce związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Znajdziemy w niej m.in. scenariusz tegorocznych obchodów, relacje (zdjęcia, opis i plakaty) z poprzednich uroczystości upamiętniających rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gazeta będzie rozdawana przez członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" ubranych w mundury powstańcze oraz dzieci stylizowane na gazeciarzy. Kolportaż „Kuriera Poznańskiego” rozpocznie się w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia oraz w 27 grudnia 2009 roku. Gazetę będzie można otrzymać na poznańskim Starym Rynku, w galeriach handlowych i na Placu Wolności.

• Album Zwyciężyliśmy! Obchody 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919, wydany przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, powstał w celu upamiętnienia hołdu, jaki oddali Wielkopolanie w latach 2008 i 2009 uczestnikom niepodległościowego zrywu sprzed 90 lat. Publikacja ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy i jest próbą uchwycenia wszystkich inicjatyw, jakie powstały i zostały zrealizowane w Wielkopolsce i na sąsiednich terenach, gdzie również toczyły się walki. Wydawnictwo przygotowano w oparciu o teksty i zdjęcia prasowe, a także materiały nadsyłane z gmin oraz internetowe, rozproszone ślady pamięci. W albumie na dwustu pięćdziesięciu kolorowych stronach, w porządku alfabetycznym (według nazw gmin) umieszczone zostały relacje z uroczystości rocznicowych, odbywających się w osiemdziesięciu trzech miastach i miejscowościach w Wielkopolsce oraz poza jej obecnymi granicami administracyjnymi. Zamieszczone opisy i fotografie udokumentowały m.in.: wznoszenie nowych pomników, odsłanianie tablic, nadawanie szkołom imienia Powstańców Wielkopolskich, odgrywanie wydarzeń powstańczych podczas rekonstrukcji historycznych na ulicach wsi i miast oraz wydanie książek poświęconych powstaniu. W publikacji znalazły się również informacje o dziełach artystów zainspirowanych powstaniem, takich jak widowisko multimedialne 27grudnia.pl w reżyserii Filipa Bajona, które uświetniło obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu oraz sztuki teatralne, kompozycje muzyczne czy filmy dokumentalne.

• W pierwszym tygodniu grudnia ukaże się płyta wydana przez Filharmonię Poznańską „Wolności dla nas idzie czas". Znajdziemy na niej nagrania studyjne utworów, które miały swoją premierę podczas zeszłorocznego uroczystego koncertu w Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, to jest Rotę, Marsyliankę oraz tytułowy utwór Jacka Sykulskiego „Wolności dla nas idzie czas", zamówiony z okazji rocznicy przez
Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Płyta wydana w nakładzie 2000 egzemplarzy nie znajdzie się w obrocie handlowym.

• KREACJA (szata graficzna): Inspiracją dla stworzenia kreacji na obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego był obraz Eugéne Delacroix. Wizualizacja stworzona w poetyce obrazu „Wolność wiodąca lud na barykady” przedstawia postaci żyjące obecnie, ale w sposób nawiązujący do czasów Powstania Wielkopolskiego – chociażby poprzez oryginalny ubiór wojskowy z tamtego okresu. W ten sposób podkreślamy, że wydarzenia sprzed 91 lat są stale obecne w naszej pamięci. Zwracamy też uwagę na fakt, że wolność jest wartością niezwykle cenną, nie daną nam raz na zawsze, z której musimy właściwie korzystać. W kreacji pojawiło się nawiązanie do najważniejszych dla Wielkopolan miejsc - symboli wolności, to jest Plac Wolności, Bazar czy Pomnik Czerwca’56. Hasła „Nie zmarnujemy szansy, tej” oraz „Pomagała nam wiara” to hasła, które zafunkcjonują w przestrzeni miejskiej oraz na billboardach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:13, 20 Gru 2009    Temat postu: Obchody 91. Rocznicy w Śremie

Program Obchodów
wybuchu Powstania Wielkopolskiego
niedziela, 27 grudnia 2009 r. w Śremie

10.00 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Dobosza - Park Miejski im. Powstańców Wlkp.

11.00 Msza. św. w intencji Powstańców Wielkopolskich - Kościół Garnizonowy

12.00 Apel poległych i salwa honorowa pod Pomnikiem Powstańców Wlkp - Cmentarz parafialny

12.40 Uroczystości w Muzeum Śremskim — wystawa


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:15, 20 Gru 2009    Temat postu: Obchody 91.Rocznicy w Murowanej Goślinie

Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki serdecznie zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach

91. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Program uroczystości:

27 grudnia 2009 r. (niedziela)

11.00 Złożenie wiązanki kwiatów od społeczeństwa przez Burmistrza Miasta i Gminy Tomasza Łęckiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbyszka Krugiełkę pod pomnikiem na pl. Powstańców Wlkp.

11.05 wyjazd autokaru z pl. Powstańców do Białężyna

11.15 Msza św. za Powstańców Wlkp. w kościele pw. św. Tymoteusza w Białężynie

Po mszy św. koncert Chóru Mieszanego „Vocantes” pod dyrekcją prof. Leszka Bajona


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:20, 20 Gru 2009    Temat postu: Obchody 91. Rocznicy w Środzie

Społeczny Komitet Rodzin Powstańców Wielkopolskich serdecznie zaprasza na obchody 91. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości odbędą się w niedzielę 27 grudnia.
Obchody rozpoczną się o godz. 10:00 mszą świętą w kolegiacie. Po niej, około godz. 11:15, zaplanowano uroczystości na kwaterze powstańców na średzkim cmentarzu.
W dniu 22 grudnia rocznicowe obchody w ramach Święta Patrona odbędą się w Liceum Ogólnokształcącym w Środzie, które nosi imię powstańców wielkopolskich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:22, 20 Gru 2009    Temat postu: Obchody 91. Rocznicy we Wrześni

91. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Burmistrz Miasta i Gminy Września, Starosta Wrzesiński oraz Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 zapraszają na obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się w niedzielę 27 grudnia br.


W programie msza święta o godz. 10.00 we wrzesińskiej farze, po zakończeniu której nastąpi przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:45, 03 Sty 2010    Temat postu: Poznańskie i warszawskie obchody

Poznańskie i warszawskie obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Poznańskie obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęło w dniu 27 grudnia 2009 roku złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania. Następnie uroczystości odbyły się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Cześć Powstańcom, oprócz mieszkańców regionu, oddali m.in. wielkopolscy parlamentarzyści, samorządowcy, korpus dyplomatyczny, mieszkańcy Poznania, kombatanci, wojsko, młodzież. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Kościoła Farnego, gdzie Mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich odprawił Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki. Po południu na Placu Wolności odbyła się z kolei inscenizacja powstańcza inspirowana historycznym wydarzeniem przejęcia koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach. Wieczorem w Auli UAM w Poznaniu odbył się koncert Pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.
Z kolei warszawskie uroczystości rozpoczęły się w dniu 28 grudnia 2009 roku przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Modlitwę za powstańców wielkopolskich odmówił Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Następnie delegacja Wielkopolan, której przewodził marszałek Marek Woźniak, wojewoda Piotr Florek, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Stefan Barłóg złożyła wiązanki kwiatów na mogiłach Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Powązkowskim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin