Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dobosz Powstania Wielkopolskiego 2009

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:28, 14 Gru 2009    Temat postu: Dobosz Powstania Wielkopolskiego 2009

„Dobosz Powstania Wielkopolskiego”
Nagroda honorowa "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" przyznawana jest przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/11919 osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do popularyzacji i upamiętnienia czynu powstańczego Wielkopolan w latach 1918/1919. Ustanowiono ją w 1996 roku.
Dotychczas przyznano 56 nagród honorowych : 40 indywidualnych i 16 zbiorowych. Laureatami nagrody honorowej są historycy, regionaliści, literaci, artyści plastycy, muzealnicy itp. oraz instytucje, które upowszechniają tradycje zrywu powstańczego. Nagrodę honorową wręcza się uroczyście co roku, z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Statuetka Dobosza jest miniaturą pomnika Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Została wykonana przez Odlewnię Żeliwa Śrem S.A.
W 2009 roku laureatami nagrody honorowej TPPW „Dobosz Powstania Wielkopolskiego" zostali: Andrzej Jeziorkowski - prof. sztuk plastycznych z Poznania, Jarosław: Tomasz Łożyński regionalista z powiatu międzychodzkiego, Michał Pietrowski - historyk, regionalista z Kożmina Wlkp. oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3. Bastion Grolman" i Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy.
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości w dniu 14 grudnia 2009 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Podczas uroczystości w dniu 14 grudnia br. zostały również wręczone odznaki honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
„Wierni Tradycji".
TPPW ustanowiło odznakę „Wierni Tradycji" 30 stycznia 2009 r. Odznaka przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym zasłużonym w krzewieniu wiedzy i tradycji związanej z powstaniem wielkopolskimi918/1919 oraz w sposób szczególny wspierających realizację idei Towarzystwa.
Przyznaje ją Kapituła - Prezydium ZG TPPW na wniosek zarządów oddziałów i kół TPPW oraz członków Zarządu Głównego.
Po raz pierwszy wręczane były w dniu 7 marca 2009 r. podczas uroczystości jubileuszowych 20-lecia powstania TPPW. Odznakę otrzymały wtedy 34 osoby oraz 6 wyróżnionych szkół. Szkoły wyróżnione Odznaką Honorową „Wierni Tradycji” to: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Poznaniu, Zespół Szkół we Wronkach, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu .Zespól Szkół Publicznych nr 1 w Żninie, Zespól Szkół w Obrzycku i Zespół Szkół nr 3 w Pleszewie.
W dniu 14 grudnia b.r. odznakę honorową TPPW„Wierni tradycji" odebrali:
- O. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości i Kapę an TPPW,
- Józef Grajek - prezes Towarzystwa Pamięci gen Józefa Dowbora Muśnickiego
- Edward Dudziński - dyrektor Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, odtwórca roli U. Paderewskiego,
- Ryszard Łuczak - dyrektor Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I.J.Paderewskiego,
- Jan Majewski - działacz Towarzystwa Farmaceutów, fundator tablicy pamiątkowej z Poznania,
- Jan Graczyk - Wójt Gminy Lubasz,
- Henryk Kazana - Burmistrz Miasta i Gminy Ujście,
- Wiesław Kończal - Burmistrz Pakości,
- Adam Pawlicki - Burmistrz Jarocina,
- Jacek Pietraszko - dyrektor Zespołu Szkół w Żninie,
-Janusz Wolski - zastępca Komendanta Chorągwi ZHP w Poznaniu im. Powstańców Wielkopolskich


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Pon 22:30, 14 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:02, 17 Gru 2009    Temat postu: Laureaci Dobosza 2009

LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TOWARZYSTWA PAMIĘCI
POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919
„DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO" w 2009 roku
l .Andrzej JEZIORKOWSK1 - profesor sztuk plastycznych, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Poznańskiej, był pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Jest znanym artystą dokumentującym w różnych formach plastycznych dzieje Poznania, w tym historię Powstania Wielkopolskiego Jest między innymi autorem rysunków w publikacji M. Rezlera o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, przedstawiających ze znawstwem tego okresu: umundurowanie, barwy i odznaki oraz oręż powstańców wielkopolskich i żołnierzy Armii Wielkopolskiej. W swoim dorobku autorskim ma wiele znaczków pocztowych i pocztówek obrazujących dawny Poznań oraz Powstańców Wielkopolskich, ponadto okolicznościowych plansz dotyczących 750-lecia lokacji Poznania i plakatów( wr tym plakatu Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego). Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W ostatnich latach aktywnie współpracuje z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego jako współorganizator i juror konkursów plastycznych, a także warsztatów plastycznych dla młodzieży szkolnej o tematyce powstańczej np. podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół i Drużyn Harcerskich we Wrześni. Jest miłośnikiem i znawcą dawnej barwy i broni żołnierskiej.
2. Jarosław Tomasz ŁOŻYŃSKI - regionalista i badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu międzychodzkiego. Z zawodu jest mgr. inżynierem mechanikiem Z jego inicjatywy powstało wiele opracowań, publikacji i dokonań popularyzujących zmagania powstańcze na odcinku I Batalionu Zachodniego. Opracował m. innymi szczegółowe kalendarium wydarzeń dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz listę uczestników na terenie powiatu międzychodzkiego, kilkadziesiąt biogramów inicjatorów i dowódców powstańczych, współpracował przy opracowaniu listy strat Powstania na terenie powiatu międzychodzkiego. Nawiązał współpracę i uzyskał materiały źródłowe z placówek archiwalnych i naukowych w kraju i za granicą.
Jest autorem „Sierakowskiego Zeszytu Historycznego" w całości poświęconego tematyce Powstania Wielkopolskiego i licznych publikacji w prasie lokalnej. Wygłosił cykl wykładów na temat Powstania Wielkopolskiego dla mieszkańców miasta i uczniów różnych typów szkół. Zainicjował i jest realizatorem upamiętniania miejsc walk i męczeństwa bohaterów Ziemi Międzychodzkiej, w tym Powstańców Wielkopolskich.
3. Michał PIETROWSKI - doktor nauk humanistycznych, historyk-regionalista, działacz kultury, dokumentalista historii Koźmina Wlkp. i okolic. Ma w swoim dorobku wiele publikacji historycznych, w tym artykułów o dziejach Powstania Wielkopolskiego.
Od wielu lat jest przewodniczącym Zespołu redakcyjnego periodyku „Szkice Koźrnińskie", w których opublikował między innymi: Materiały źródłowe do dziejów Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej, Dokument pamiątkowy na odsłonięcie Pomnika Powstań Narodowych za Wolność, Z dziejów harcerstwa koźmińskiego!916-1986, W 70. rocznice powstania, Nasza Mała Ojczyzna. Ponadto jest autorem biogramów koźmińskich powstańców w publikacjach „Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919" wydawanych przez Zarząd Główny TPPW. Jest także autorem monografii „Koźmin Wielkopolski i okolice".
Inicjuje i organizuje uroczystości i sesje popularnonaukowe poświecone Powstaniu Wielkopolskiemu. Posiada także zasługi w upamiętnianiu miejsc związanych z historią walk niepodległościowych. Jego działalność popularyzatorska znalazła duże uznanie społeczne, zwłaszcza w środowiskach szkolnych.
4. STOWARZYSZENIE GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „3,BASTION Grolman"
Stowarzyszenie "Grolman" od kilku lat organizuje w Poznaniu i wielu miastach Wielkopolski inscenizacje historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Z dużym uznaniem społecznym spotykali się prezentując rekonstrukcje historyczne na Placu Wolności w Poznaniu w czasie kolejnych obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego. Na szczególne uznanie zasługuje aktywna działalność Stowarzyszenia w roku obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Członkowie Stowarzyszenia "Grolman" uczestniczyli w szkolnych lekcjach historii opowiadając o historii Powstania Wielkopolskiego, prezentując jednocześnie mundury, odznaki powstańcze i uzbrojenie uczestników zrywu niepodległościowego. Ubrani w historyczne mundury prezentowali również „powstańców wielkopolskich" podczas uroczystości rocznicowych w Warszawie w 2008 r.
Dużą popularnością cieszyła się rekonstrukcja „Obozu powstańczego" wyposażonego w dawne uzbrojenie i urządzenia (np. kuchnia polowa z okresu powstania).
Uczestniczyli ponadto w licznych uroczystościach i imprezach, występowali też w telewizji w scenkach ilustrujących dzieje Powstania.
5. POMORSKIE MUZEUM WOJSKOWE w Bydgoszczy - gromadzi pamiątki związane z wojskowymi dziejami Pomorza i Kujaw począwszy od Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 po czasy współczesne. Pomorskie Muzeum Wojskowe - od wielu lat upowszechnianie wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego traktuje jako jedno z podstawowych zadań. W Muzeum znajduje się około 1000 jednostek archiwalnych dotyczących Powstania zebranych w 50 spuściznach po Powstańcach Wielkopolskich. Są to : zdjęcia, relacje i zbiór broni używanej w Powstaniu. Zbiór falerystyki obejmuje kilkadziesiąt odznaczeń i odznak nadawanych powstańcom, a zbiór sztuki - dziesiątki medali pamiątkowych i dzieł sztuki poświęconych zrywowi powstańczemu. W salach muzealnych od kilkunastu lat podczas wystaw czasowych i prezentacji okolicznościowych muzealnicy prezentują i upowszechniają czyn powstańczy, szczególnie na froncie północnym Powstania Wielkopolskiego.
W ramach działalności naukowej Muzeum opracowało słownik biograficzny bydgoszczan - powstańców wielkopolskich.
Na podkreślenie zasługuje współdziałanie z Oddziałem Kujawsko-Pomorskim Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w kultywowaniu wiedzy i pamięci wśród młodzieży szkolnej. W 2008 roku po raz dziesiąty organizowano konkurs plastyczny „Powstanie Wielkopolskie w naszej pamięci".
W ramach obchodów 90. rocznicy Powstania, Pomorskie Muzeum Wojskowe wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej brało udział w okolicznościowych uroczystościach w Żninie i Rynarzewie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin