Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbąszyń będzie obchodził Rok Powstania Wielkopolskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 1:24, 08 Mar 2008    Temat postu: Zbąszyń będzie obchodził Rok Powstania Wielkopolskiego

Zbąszyń będzie obchodził Rok Powstania Wielkopolskiego
Miasto chce w połowie marca rozpocząć obchody Roku Powstania Wielkopolskiego.

Sesje, wystawy, konkursy i występy będą się odbywały do stycznia 2009 r.

- Burmistrz Leśny napisał list do marszałka wielkopolskiego Marka Woźniaka z propozycją objęcia honorowym patronatem Roku Powstania Wielkopolskiego w gminie Zbąszyń i ta propozycja 12 lutego została przyjęta - wyjaśnia Witold Silski z biura promocji urzędu miasta.

Oficjalne obchody mają się rozpocząć 10 marca sesją rady miejskiej połączoną z wystawą fotografii na ten temat. Będą też wykłady historyków.

- Z powodu oczekiwania na odpowiedź, a zwłaszcza na przyjazd marszałka, wyznaczono marcowy termin sesji. Choć początkowo myśleliśmy o 16 lutego, dacie nawiązującej do 16 lutego 1919 r., czyli dnia zawarcia rozejmu w Trewirze - tłumaczy W. Silski. - Wiemy z historii, iż Niemcy nie przestrzegali rozejmu. Odbywały się potyczki, nawet w marcu. A 17 lutego pod Nową Wsią Zbąską doszło do bitwy. Dlatego 10 marca też nie jest złym terminem.

Samorządowcy znad Obry chcą wciągnąć do swoich poczynań te gminy z województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, z których żołnierze walczyli i ginęli na froncie zbąszyńskim. - Postaramy się skrzyknąć te gminy na sesję 10 marca, ale może uda się z nimi utrzymać dłuższe kontakty - wskazuje Silski.

10 marca prelekcje wygłoszą historycy: Zenon Matuszewski i dr Zdzisław Kościański, trwają zabiegi o zaproszenie regionalisty ze Żnina.

- W maju, z okazji Nocy muzeów, w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła szykujemy wystawę na temat powstania - potwierdza Katarzyna Kutzmann-Solarek, szefowa centrum kultury.

- Natomiast w listopadzie będzie przeprowadzony konkurs na plakat dla uczniów gimnazjów z całej Wielkopolski - wylicza Z. Matuszewski, dyrektor gimnazjum miejskiego. W tym samym czasie szykuje się unikatowa wystawa fotografii wykonanej na szkle, ze zbiorów najbardziej znanego zbąszyńskiego fotografa Kazimierza Olejniczaka. Ekspozycję przygotuje syn, dziś poznański artysta plastyk Wojciech Olejniczak.

- Przygotowujemy ponadto Klemczakiadę, czyli rozważania o patriotyzmie i ukochaniu ojczyzny - przekazuje Z. Matuszewski. - Będzie to, prawdopodobnie w grudniu, spotkanie gimnazjalistów ze Zbąszynia i Opalenicy, skąd pochodził dowódca walk powstańczych o Zbąszyń, ppor. Klemczak.

Grudniowy koncert pieśni patriotycznych przygotują uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.

- Obchody zamknie uroczysta sesja rady miejskiej 17 stycznia z udziałem marszałków województw lubuskiego i wielkopolskiego, i innych przedstawicieli samorządów miast związanych z powstaniem - sugeruje Silski.

- Będą publikacje na temat powstania, w miarę możliwości zostaną podjęte działania w celu odnowienia pomnika powstańców na cmentarzu w Zbąszyniu oraz umieszczenia tablic pamiątkowych w wioskach gminy, z których pochodzili powstańcy - zapewnia burmistrz Leszek Leśny.

- Wszystkie poczynania, oczywiście obok upamiętnienia wydarzeń sprzed 90 lat, mają się przyczynić się do promocji naszego miasta - puentuje Silski.
Oprócz pomnika powstańców na pl. Wolności w Zbąszyniu, na obszarze gminy są inne mogiły i pomniki. Burmistrz deklaruje, że w Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego zostaną odnowione. (fot. Tomasz Gawałkiewicz)

KOMENTARZ
Kto pamięta o powstaniu
Przedstawione pomysły, zamierzone realizacje zapewne mają sens. Jednak zastanawia mnie - zresztą od lat - taka sprawa. Dlaczego w mieście znanym z krwawych walk powstańczych dziś nie istnieje nawet skromne koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego? Czyżby nie było tutaj patriotów i rodzin dawnych bojowników? Czemu całą "patriotyczną robotę” załatwia tylko urząd miejski?
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:46, 14 Mar 2008    Temat postu: Informacja z Szubina na temat wydarzenia z dnia 10 marca b.r

Informacja z Szubina
Rok Powstania Wielkopolskiego Zbąszyń 10.03.2008 r.

Inauguracja Roku Powstania Wielkopolskiego
Miesiąc temu zakończyliśmy w regionie obchody 89 rocznicy Powstania Wielkopolskiego a już uroczyście zainaugurowany został Rok Powstania Wielkopolskiego związany z 90 rocznicą zrywu narodowościowego. Uroczysta sesja z tej okazji odbyła się w Zbąszyniu w województwie wielkopolskim. Zebranych w Zbąszyńskim Centrum Kultury powitał burmistrz Leszek Leśny, który mówił o tym, jak ważna dla regionu jest rocznica Powstania Wielkopolskiego. Następnie podjęto uchwałę w sprawie ustanowienia Roku Powstania Wielkopolskiego, który będzie uroczyście obchodzony nie tylko w województwie wielkopolskim, ale i kujawsko-pomorskim, lubuskim a także w całym kraju. Zebrani na sesji wysłuchali wykładu profesora Zdzisława Kościańskiego i Zenona Matuszewskiego, którzy mówili o powstaniu w całej Wielkopolsce, w tym także w Szubinie. Podczas wystąpień zaproszonych gości głos zabrał wicewojewoda kujawsko-pomorski Dariusz Kurzawa, nawiązując do tradycji powstańczej w swojej rodzinie a także na naszym terenie. Z naszego regionu w spotkaniu uczestniczyli burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Kamila Czechowska dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, Mariola Polańska opiekun Młodzieżowego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół w Szubinie. Zaproszenie delegacji z Szubina, w którego rejonie przebiegał front północny, jest docenieniem pracy tego miasta na polu upamiętniania i wydobywania z zapomnienia historii Powstania Wielkopolskiego.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin