Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprowadzenie prochów płk. Ludwika Bociańskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 0:23, 21 Maj 2008    Temat postu: Sprowadzenie prochów płk. Ludwika Bociańskiego

Jesienią 2008 roku władze Pleszewa planują ufundowanie tablicy na cześć płka Ludwika Bociańskiego (organizatora powstania wielkopolskiego 1918-1919) oraz sprowadzenie Jego prochów z Londynu. (Informacja Wojciecha Bociańskiego)
Ludwik Bociański - urodzony 24 sierpnia 1892 roku w pleszewskiej rodzinie chłposkiej. Naukę gimnazjalną rozpoczął w Ostrowie Wielkopolskim, a ukończył w 1914 w Kępnie. W latach szkolnych brał udział w tajnej działalności oświatowej. Był członkiem Towarzystwa T. Zana, elsem. Był inicjatorem organizowania w Pleszewie drużyny skautowej. Podczas I wojny światowej walczył w armii pruskiej jako podporucznik artylerii na froncie zachodnim. Na wieść o rewolucji w Niemczech, zjawił się w Pleszewie, gdzie 11 listopada 1918 roku przy współudziale miejscowych działaczy niepodległościowych kierował przejęciem władzy w mieście i Powstaniem Wielkopolskim. Był organizatorem batalionu pleszewskiego, który stał się zawiązką 8 p. Strzelców Wlkp. (potem 64 p.p.). W roku 1920 stojąc na czele pułku brał udział w przejęciu Pomorza Gdańskiego oraz walkach na froncie wschodnim. Dopiero w roku 1922 ukończył Szkołę Sztabu Generalnego. W końcówce roku 1935 przeszedł do służby cywilnej i został wojewodą wieleńskim. W maju 1939 otrzymał nominację na wojewodę poznańskiego z zadaniem przeciwdziałania dywersyjnej działalności niemieckiej V kolumny. W pierwszych dniach II wojny światowej usiłował kierować akcją ewakuacyjną urzędów, władz i instytucji z Wielkopolski. Dnia 17 września 1939 przekroczył granicę polsko - rumuńską czemu towarzyszyło ujawnione dopiero w ostatnich latach wydarzenie. Jak podaje autor programu ,,Rewizja nadzyczajna" Dariusz Baliszewski, L. Bociański na moście w Kutach zatrzymał samochód, którym Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz opuszczał Polskę i udawał się do Rumunii, co L. Bociański oceniał jako haniebną ucieczkę naczelnego Wodza z pola walki. Pułkownik - w pierwszych dniach wojny mianowany generalnym kwatermistrzem rządu, na pytanie Śmigłego ,,o co chodzi?" odpowiedział: ,,Chodzi o honor wojska". Dalej miała miejsce prowadzona przyciszonymi głosami rozmowa, której towarzyszyła gwałtowna gestykulacja. Gdy naczelny Wódz reką odsunął Bociańskiego na bok, pułkownik z Pleszewa wyjął z kabury pistolet i strzelił sobie w klatkę piersiową. Marszałek nakazał zabrać ciało Bociańskiego i jego kolumna udała się w dalszą podróż. Okazało się, że pułkownik przeżył, a kula o kilka milimetrów minęła serce. W 1947 roku L. Bociański zamieszkał w Anglii, lecz w życiu publicznym emigracji nie brał już udziału. Zmarł 7 lutego 1970 w Londynie, gdzie został pochowany na tamtejszym cmentarzu Gunnersbury. Wielkopolski słownik biograficzny, Mertka Józef, Pietrzak Jerzy, Bociański Ludwik, Warszawa-Poznań 1983, s., 62-63.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin