Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poznań. Program uroczystości 27 grudnia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:14, 24 Gru 2008    Temat postu: Poznań. Program uroczystości 27 grudnia

Poznań. Program uroczystości 27 grudnia
Przyjedzie prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. A Ryszard Grobelny apeluje o godny udział poznaniaków w uroczystościach. Już 27 grudnia w Poznaniu obchody 90. rocznicy powstania wielkopolskiego.

Obchody organizuje marszałek wielkopolski Marek Woźniak. Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 3,4 mln zł. W uroczystości wezmą udział prezydent RP Lech Kaczyński (pod jego patronatem obchodzone jest święto) oraz premier Donald Tusk.
W poniedziałek poznaliśmy szczegóły uroczystości 27 grudnia.
godz. 10: delegacja władz miasta i regionu złoży kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka, pierwszego głównodowodzącego powstania. Taczak spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
godz. 11 - główna część obchodów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Wierzbięcice. Przemówi prezydent Lech Kaczyński oraz gospodarz obchodów - marszałek Marek Woźniak.
Po złożeniu wieńców pod pomnikiem uformuje się pochód, w którym prawdopodobnie znajdą się także Lech Kaczyński i Donald Tusk. Pochód ruszy ulicami: Ratajczaka, 27 Grudnia, Paderewskiego i ul. Świętosławską dotrze do poznańskiej Fary. Po drodze uczestnicy pochodu złożą kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, dowódców powstania wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
godz. 12.45 - w Farze rozpocznie się msza święta w intencji powstańców wielkopolskich.
- W imieniu prezydenta Poznania, apeluję do poznaniaków o liczny i godny udział w uroczystościach oraz o wywieszenie flag narodowych - prosi Marek Kalemba, dyrektor gabinetu prezydenta.
Przedstawienie, wystawa, koncert
Kolejnym - kluczowym - elementem obchodów będzie widowisko "27 grudnia.pl", które rozpocznie się o 15.30 na pl. Wolności. Widowisko Filipa Bajona zobaczy cały kraj - transmitowane będzie bowiem na żywo przez telewizyjną "Jedynkę". Inscenizacja potrwa do godz. 17.
Widzowie, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć przedstawienie, mogą od godz. 14 zajmować miejsca po obu stronach pl. Wolności lub stanąć przed trzema wielkimi ekranami diodowymi u zbiegu ul. 27 Grudnia i Ratajczaka oraz na al. Marcinkowskiego.
Koniec widowiska oznaczać będzie otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym. O 17 w Galerii Malarstwa i Rzeźby zobaczymy "Zrodzone w powstaniu..." - wystawę poświęconą powstańczym siłom zbrojnym, nazywanymi Wojskami Wielkopolskimi.
Ostatnim akcentem obchodów będzie premierowe wykonanie utworu, skomponowanego specjalnie na 90. rocznicę wybuchu powstania przez Jacka Sykulskiego. Początek o godz. 18 w Auli Uniwersyteckiej.
Utrudnienia w ruchu
Przygotowania do tak dużej imprezy i sam jej przebieg oznacza poważne komplikacje w ruchu drogowym. Już 26 grudnia na pl. Wolności i w jego okolicach od rana do wieczora trwać będzie próba generalna przedstawienia Bajona. Ten rejon miasta zostanie częściowo wyłączony z ruchu.
27 grudnia plac i przylegające do niego ulice będą zamknięte między godz. 9 a 17. Samochody będą jeździć objazdami (jak pojedzie komunikacja miejska - czytaj s. 5). Od godz. 9 do 13.-13.30 nie przejedziemy ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Wierzbięcice w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Utrudniony też będzie przejazd al. Niepodległości - policjanci zorganizują objazdy ul. Towarową. - Tego dnia ma się załamać pogoda, co wymagać będzie od policjantów więcej wysiłku - mówił w poniedziałek naczelnik Tomasz Trawiński, zastępca komendanta miejskiego policji. - W ciągu dwóch tygodni szczytu klimatycznego w Poznaniu nie odnotowaliśmy ani jednego potrącenia. Mam nadzieję, że tak samo będzie 27 grudnia - dodał.
Na czas przylotu VIP-ów zamykana też będzie przez policję ul. Bukowska, którą prezydent i premier przyjadą na uroczystości z lotniska Ławica. Prezydent i premier mają zostać w Poznaniu do wieczora.»
"Szykuje się wielkie widowisko"
Piotr Bojarski
Gazeta Wyborcza - Poznań nr 299
Link do źródła
23-12-2008
źrodło : [link widoczny dla zalogowanych]

Poznań. Widowisko historyczne Filipa Bajona
Takiego widowiska jeszcze w Polsce nie było i długo jeszcze nie będzie - zapowiada Filip Bajon [na zdjęciu], reżyser i scenarzysta widowiska przygotowywanego na 27 grudnia na poznańskim placu Wolności.

Widowisko multimedialne będzie kulminacją obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Muzykę do widowiska pisze Krzesimir Dębski, o scenografię zadba Andrzej Kowalczyk, a o choreografię - Ewa Wycichowska.
Jakie to będzie widowisko?
Filip Bajon: - Ten rodzaj widowisk jest właściwie nowością. Gatunek dopiero powstaje. Robił to kiedyś Kraków - widowiska, które są rekonstrukcją. My chcemy stworzyć połączenie rekonstrukcji z kulturowymi odniesieniami, które bazując na pewnych symbolach, będzie teatrem telewizji w otwartej przestrzeni, robionym za pomocą 20 kamer. Widowisko rozegra się na dużej przestrzeni: od pierzei Starego Miasta po Arkadię. Będzie w tym wszystkim publiczność, będzie grał Bazar, będzie Paderewski, będą wydarzenia. Scenografia będzie dość imponująca, będzie kilka ekranów. Każdy z nich ma inny scenariusz, więc te ekrany czasami współgrają z sobą, a czasami nie. Ale przy tym wszystkim będzie też publicystyka historyczna. Ona zostanie ograniczona do niezbędnego minimum, ale patrzyłem na to minimum nie z punktu widzenia poznaniaka, ale z punktu widzenia mieszkańca Lublina, który nic o tym nie wie. Mieszkaniec Lublina musi dostać wystarczającą ilość informacji, żeby zrozumiał, na czym nasze powstanie polegało.
Kto wystąpi?
- Poznańscy aktorzy, którzy zagrają historyczne postacie. Daniel Olbrychski, który odczyta dwa poważne, literackie teksty. Piotr Gąsowski będzie dziennikarzem - narratorem. Maciek Kozłowski - pewnie generałem Józefem Dowborem-Muśnickim, bo zrekonstruujemy przysięgę powstańczą. I zrobimy coś, co nazywam pochodem historii Wielkopolski.
Kto zagra Paderewskiego?
- Chciałbym, żeby zagrał go Andrzej Seweryn, ale jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat. Ale myślę, że on już o tym wie.
Kiedy ruszą próby widowiska?
- Próby trwają cały czas. To jest niebywała logistyka. To bardzo trudne, porównałbym to do robienia dużego filmu fabularnego. Próby fragmentów widowiska odbywać się będą w hali na terenie Targów. Natomiast próba na placu Wolności odbędzie się 26 grudnia, bo wcześniej placu nie będziemy mogli zamknąć. Będziemy mieć dwa rodzaje widza: tego, który przyjdzie w kożuszku na plac, by zobaczyć to na żywo, i drugiego - który usiądzie w całej Polsce w fotelu i dostanie efekt zmontowany z 20 kamer. Tu trzeba będzie wyważyć, by zarówno widz tutaj, na miejscu, jak i ten przed telewizorem, byli zadowoleni.
W jakim czasie Telewizja Polska nada widowisko z Poznania? Czy to będzie prime time?
- Widowisko ma być relacjonowane na żywo. Zacznie się o 15.45 i trwać będzie do 17, a więc do Teleexpressu. To się idealnie pokrywa z historycznym momentem rozpoczęcia powstania. Wcześniej nakręcę pięć 4-minutowych filmów, które będą pewnego rodzaju fikcją, że już wtedy, w 1918 r., była telewizja - i co by ona zrobiła w sytuacji, gdy Niemcy pozrywali biało-czerwone flagi w całym Poznaniu. Telewizja na pewno pojechałaby na miejsce i porozmawiała z poznaniakami. Takie reportaże o tym, że w Poznaniu coś się zaczyna, robione z punktu widzenia roku 1918, będą bez żadnej informacji puszczone w telewizji tuż przed widowiskiem. Przypuszczam, że w Lublinie pomyślą sobie wtedy, że w Poznaniu rzeczywiście coś się zaczyna.
W przedstawieniu spory udział będą mieć grupy rekonstrukcyjne?
- Tak, ale widowisko nie jest rekonstrukcją. Raczej usymbolicznieniem rekonstrukcji.
A te "dwa króliki z kapelusza", które pan zapowiada?
- Nie mogę powiedzieć. Dotyczą scenografii.
Elementy pirotechniczne? Elementy walki?
- Też będą. Ale też przetworzone, żeby walka była bardziej widowiskowa.
Co powiedziałby pan poznaniakom, żeby zareklamować widowisko?
- Że takiego widowiska jeszcze w Polsce nie było i długo jeszcze nie będzie.»
"Filip Bajon: Chciałbym, by Seweryn grał Paderewskiego"
Piotr Bojarski
Gazeta Wyborcza - Poznań nr 207
04-09-2008
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Poznań. Widowisko "27grudnia.pl" na pl. Wolności
Andrzej Seweryn w roli Ignacego Paderewskiego, a także m.in. Daniel Olbrychski i Piotr Gąsowski wystąpią w plenerowym widowisku w reżyserii Filipa Bajona, które 27 grudnia zobaczymy na placu Wolności.
«Widowisko "27grudnia.pl" ma być kulminacją obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na żywo będzie je transmitować TVP1. Sceny batalistyczne i efekty specjalne rejestrować będzie 15 kamer. To największe takie przedsięwzięcie, jakie przygotowano dotąd w Poznaniu.
W rekonstrukcji przebiegu insurekcji udział weźmie kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów. - Chcemy, żeby wszyscy Polacy docenili rolę i wagę tego wydarzenia w historii Polski, żeby dostrzegli, że nie był to czyn lokalny, ale czyn na miarę krajową - mówi marszałek Marek Woźniak, główny organizator obchodów okrągłej rocznicy.
Twórcą scenariusza i reżyserem widowiska jest Filip Bajon. Urodzony w Poznaniu reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, pisarz, absolwent UAM i PWSFTViT w Łodzi. Scenografię projektuje Andrzej Kowalczyk - autor dekoracji do kilkudziesięciu filmów fabularnych i telewizyjnych w tym m.in. do takich produkcji jak: "Wizja lokalna 1901", "Ucieczka z kina Wolność", "Popiełuszko". Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie mówił: - Szykujemy wielkie rzeczy, m.in. pojawi się fortepian, który będzie symbolem poległych, bo pomimo iż powstanie było zwycięskie, to były tam również ofiary i pamięć o nich jest ważna dla nas wszystkich.
Podczas widowiska wyświetlane będą na telebimach etiudy filmowe, w których zobaczymy m.in. Aleksandra Machalicę i Witolda Dębickiego. Usłyszymy także skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Krzesimira Dębskiego, który wykonają cztery chóry i orkiestra. Choreografię do widowiska przygotowała Ewa Wycichowska. Narratorem będzie Piotr Gąsowski. Andrzej Seweryn wcieli się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomni teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Norwida. W obsadzie znaleźli się także aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu, artyści Polskiego Teatru Tańca oraz kaskaderzy, grupy rekonstrukcji historycznej i pirotechnicy...
Widowisko będzie mogło zobaczyć na pl. Wolności kilkanaście tysięcy widzów oraz widzowie TVP1. Multimedialny spektakl transmitowany będzie na żywo w "Jedynce" 27 grudnia o godz. 15.45.
Spektakl poprzedzą uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i uroczysta msza święta w intencji powstańców w poznańskiej Farze.
27 grudnia - program
godz. 10 - złożenie kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka - Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Wzgórze św. Wojciecha godz. 11 - rozpoczęcie uroczystości centralnych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Przemarsz do Fary - na trasie przemarszu składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową: Franciszka Ratajczaka, dowódców powstania, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich
godz. 12.45 - msza święta w intencji powstańców wielkopolskich - poznańska Fara godz. 15.30 - multimedialne widowisko "27grudnia.pl" - pl. Wolności godz. 18 - koncert "Wolności dla nas idzie czas. W 90. rocznicę powstania wielkopolskiego" - światowe prawykonanie utworu skomponowanego przez Jacka Sykulskiego - aula UAM»
"Multimedialne widowisko z okazji 90. rocznicy powstania wielkopolskiego"
Sylwia Wilczak
Gazeta Wyborcza - Poznań nr 295
Link do źródła
18-12-2008
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Śro 13:16, 24 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:26, 10 Sty 2009    Temat postu: Prezydent i premier na obchodach 90 rocznicy

Prezydent i premier razem na obchodach 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego
PAP, d
2008-12-27, ostatnia aktualizacja 2008-12-27 15:36
Hołd bohaterom powstania wielkopolskiego złożyli w sobotę w Poznaniu w 90. rocznicę jego wybuchu prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk


Wielkopolanie sami wywalczyli sobie niepodległość - powiedział prezydent Lech Kaczyński przemawiając przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich
"Jeżeli obchodzimy dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim. Nie możemy zapomnieć o tej bardzo istotnej części naszego kraju, z jego tradycją, ze swoim sposobem myślenia, ze swoim typem nowoczesności. Pamiętamy o tym, tak samo, jak pamiętamy o tym, że przed ponad tysiącem lat tu właśnie, na terenie Wielkopolski, w Poznaniu i Gnieźnie powstawało nasze państwo" - powiedział prezydent.

Dodał, że wybuch powstania był wynikiem istniejącej już w Wielkopolsce tradycji, w którą wpisuje się Insurekcja Kościuszkowska, powstanie z 1806 r. i pomoc dla Powstania Listopadowego.

"Połączenie tej tradycji z tradycją pracy organicznej dało rezultat w postaci zwycięskiego powstania - dało sukces w postaci zjednoczenia naszego kraju, a przynajmniej podstawowych jego terytoriów" - powiedział prezydent.

"Nie wiemy, co by się stało, gdyby nie powstanie. Słowa, że Wielkopolanie wywalczyli sobie niepodległość sami są prawdziwe" - powiedział prezydent.

Premier Donald Tusk podkreślił, że zwycięstwo powstańców nie było przypadkiem historii.

Praca organiczna, odwaga oraz rozwaga - to trzy czynniki, które przyczyniły się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, powiedział Tusk.

"To właśnie tu, w Wielkopolsce do powstania przygotowywały się całe pokolenia, to tutaj zanim zabrzmiały salwy powstańcze przez stulecia trwała wielka cywilizacyjna konfrontacja.(...) wydawałoby się z przeciwnikiem niezwykle groźnym - tu Polacy pokazali, że potrafią nie tylko się bić, ale i potrafią budować i organizować (...), mimo iż po drugiej stronie stali Niemcy - przysłowiowo dobrzy gospodarze" - powiedział premier.

"Trzeba było być bardzo odważnym (...), aby rozpocząć powstanie mając za przeciwników kogoś tak silnego i potężnego, a kto bardzo często był sąsiadem" - podkreślił Tusk.

"Powstanie Wielkopolskie, jak i cała historia tej ziemi i ludzi tej ziemi pokazują, że bez rozumnej odpowiedzialności nie można wygrywać. To powstanie było dobrze zorganizowane, obliczono dobrze siły, zaangażowano nie tylko odwagę, ale także i rozum" - zaznaczył premier.

Premier podkreślił, że jest to jedno z niewielu polskich świąt historycznych, które możemy czcić z uśmiechem na twarzy.

Przed prezydentem i premierem głos zabrał organizator obchodów marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. "Wielkopolanom wolności nie darowano, swoje miejsce w niepodległej Rzeczpospolitej wywalczyli sami. Kosztem tysięcy zabitych i rannych. Podejmując walkę zbrojną udowodnili nie tylko jaką cenę są w stanie zapłacić za wolność, udowodnili też ogromne umiejętności organizacyjne i zdolności łączenia się ponad podziałami" - powiedział Marek Woźniak.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem odczytano apel poległych i złożono wieńce. Później uczestnicy spotkania przeszli do poznańskiej fary, gdzie odprawiono mszę w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Uroczyste obchody zwieńczy widowisko plenerowe, które będzie rekonstrukcją przebiegu insurekcji z udziałem kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów o charakterze interpretacji artystycznej.

Symboliczna bitwa odbędzie się w historycznym miejscu - na Placu Wolności w Poznaniu, niedaleko "Bazaru", gdzie Ignacy Jan Paderewski wzniecił iskrę powstańczą swoim przemówieniem do tłumu mieszkańców.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to największy zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenach polskich.
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin