Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obchody w Kościanie 27 grudnia 2007 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:17, 07 Sty 2008    Temat postu: Obchody w Kościanie 27 grudnia 2007 roku

W czwartek, 27 grudnia 2007 roku w południe na placu I. J. Paderewskiego w Kościanie odbyły się uroczystości upamiętniające 89. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zryw powstańczy głos zabrał Andrzej Jęcz, Starosta Kościański.
Przypominając wydarzenia sprzed 89 lat starosta powiedział m.in. „W piątek, 27 grudnia 1918 roku rozpoczyna się finał „Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy”, wybucha Powstanie Wielkopolskie. Po latach codziennych zmagań z pruską rzeczywistością, po latach ciężkiej, organicznej pracy, która była jedynym skutecznym sposobem walki o polskość, Wielkopolanie chwytają za broń.
Ikonową postacią tamtych dni jest Ignacy Jan Paderewski. Nim na ulicach Poznania padł pierwszy strzał stolica Wielkopolski pełna entuzjazmu i radości przywitała światowej sławy pianistę i orędownika polskiego odrodzenia. Niemcy robili wszystko, by utrudnić mu przyjazd pociągiem do Poznania, gdy dotarł na dworzec, na ulicach miasta zostały wyłączone lampy. Tysiące poznaniaków i setki pochodni towarzyszyło Paderewskiemu w drodze z dworca do hotelu Bazar. Hotelu, który był symbolem polskiej przedsiębiorczości w Wielkim Księstwie Poznańskim.
Warto pamiętać o tym wyjątkowym, wzruszającym historycznym wydarzeniu o tej manifestacji jedności, która uzmysłowiła Polakom ich siłę i liczbę, ale przecież Powstanie Wielkopolskie to nie tylko piękna manifestacja wśród pochodni, ale przede wszystkim walka z bronią w ręku. To przejaw patriotyzmu, odwagi i determinacji starszych i młodych ludzi, którzy w grudniu 1918 roku bez chwili wahania wyszli z ciepłych domów i poszli walczyć dla siebie i dla nas.
Kościański powstaniec, Józef Kamiński wspominał noc 29 grudnia 1918 roku: Przy magazynie broni posterunku nie było. Był przy bramie od strony ul. Wrocławskiej (obecnie Aleje Kościuszki). Przekradliśmy się tamtędy. Ppor. Jan Żakowski wytrychem otworzył drzwi, a po otwarciu okien i okiennic rozpoczęliśmy wynosić broń przez bramę od strony Placu Bernardyńskiego przez okna parterowego budynku. Przyświecaliśmy sobie elektrycznymi lampkami, które nam bezinteresownie dostarczył śp. Janusz Czaplicki. Nosiliśmy po 6 karabinów ( dwa na każde ramię, dwa na szyję z przodu i po jednym w każdej ręce). Ciężkie karabiny maszynowe przenosiliśmy we dwóch. W ten sposób wynieśliśmy ok. 800 karabinów ręcznych, 12 lekkich i 6 ciężkich karabinów maszynowych, kilkanaście tysięcy nabojów karabinowych i do kulomiotów w skrzynkach oraz kilkanaście skrzyń granatów ręcznych … .
Oni, Powstańcy byli tacy sami jak my. Chcieli normalnie żyć i cieszyć się szczęściem. Mieszkali w domach i chodzili ulicami, którymi my dziś chodzimy. Nie urodzili się bohaterami, nie marzyli o tym by marznąć i moknąć w powstańczych okopach. Ale mieli wspólny cel. To była wolność, którą wywalczyli dzięki temu, że potrafili się zjednoczyć i chcieli wygrać. Za tą szlachetną postawę, za wielkie powstańcze zwycięstwo, my, żyjący w sercu Wielkopolski mieszkańcy Powiatu Kościańskiego jesteśmy im winni przede wszystkim szacunek i pamięć. Z drugiej strony mamy prawo do dumy. Niech jej wyrazem, niech przejawem naszego regionalnego, wielkopolskiego patriotyzmu będzie Polska flaga powiewająca z naszych okien 27 grudnia każdego roku.
Nie zapominajmy i nie wstydźmy się pamięci o zwycięstwie zwykłych ludzi w walce o wolność i Polskę. Niech biało czerwone flagi jak w grudniu 1918 roku zdobią ulice naszych miejscowości i niech dumnie powiewają przywołując w pamięci chwałę powstańczego zwycięstwa”.

Po wystąpieniu starosty poseł na Sejm RP W. Ziemniak, delegacje władz samorządowych powiatu, Kościana, Gminy Kościan, kombatantów, harcerzy, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, młodzieży ze szkół noszących imię Powstańców Wielkopolskich złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym powstanie. W dalszej części uroczystości młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka - pierwszego poległego powstańca - z Kościana zaprezentowała krótki program artystyczny.

Na zakończenie uroczystości wszystkim zebranym podziękował za przybycie Michał Jurga, Burmistrz Kościana. Burmistrz zapowiedział dalszy remont placu Paderewskiego w Kościanie i zaprosił wszystkich mieszkańców miasta na przyszłoroczne uroczystości upamiętniające 90 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin