Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Informacja Polskiego Radia o obchodach 27 grudnia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 1:41, 06 Sty 2008    Temat postu: Informacja Polskiego Radia o obchodach 27 grudnia

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Czwartek, 27 grudnia 2007
Poznaniacy oddali dziś hołd Powstańcom Wielkopolskim. Dziś przypada 89. rocznica tego zwycięskiego zrywu.
W tym roku rocznicowe obchody po raz pierwszy rozpoczęły się nie mszą, ale uroczystościami pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Marszałek województwa Marek Woźniak powiedział, że z niemal każdego wielkopolskiego domu ktoś brał udział w powstaniu.
"Wielkopolanom wolności nie podarowano, musieli ją wywalczyć sami, kosztem prawie trzech tysięcy zabitych i kilkunastu tysięcy rannych. Krwią udowadniali, gdzie ich miejsce i serce" - zaznaczył marszałek Woźniak. Nawiązał też do przyszłorocznej, 90. rocznicy wybuchu powstania. "Pragnę, by ta rocznica nikogo nie pozostawiła obojętnym - nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju" - mówił marszałek. "Zadbajmy wspólnie o to, by rangę tego wielkiego czynu doceniono i przywrócono mu należne miejsce w naszych dziejach. Jesteśmy to bohaterom powstania winni" - dodał.
Pod Pomnik - obok oficjalnych delegacji - przyszły całe rodziny - rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Jak mówili, by w takich miejscach uczyć dzieci historii.
Spod pomnika uczestnicy uroczystości przeszli ulicami do poznańskiej fary. Tam odprawiono nabożeństwo w intencji powstańców. Biskup Marek Jędraszewski powiedział, że jesteśmy odpowiedzialni za to, by krew przelana 89 lat temu nie poszła na marne. "By zrozumieć, dlaczego to powstanie się udało, trzeba wsłuchać się w serce tej ziemi i tego miasta. Lud tej ziemi walczył o wolność, bo znalazł niepowtarzalną okazję, by zaistnieć na mapie Europy po 123 latach niewoli" - podkreślał biskup Jędraszewski.
W tym roku po raz pierwszy poznaniacy zobaczyli też widowisko historyczne poświęcone powstaniu. Przyszły tłumy mieszkańcow i turystów. Inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Trzeci Bastion Grollman. Ich pomysł wsparł finansowo Urząd Marszałkowski. Widowisko "Powstanie Wielkopolskie - zapomniane zwycięstwo" było powtarzane dziś cztery razy. Pomiędzy potyczkami mieszkańcy oglądali obóz powstańców, który rozbito przed hotelem Bazar. Wojskowy kucharz częstował tam wszystkich grochowką z kotła, długa kolejka ustawiła się także przed punktem werbunkowym, gdzie wypisywano repliki kart powstańczych.
W samo południe zawyły syreny we Wrześni. Pod miejscowym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym odbyła się rocznicowa uroczystość. Wieczorem we wrzesińskim kościele farnym celebrowano mszę w intencji poległych powstańców.
Za rok 90. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Towarzystwo Pamięci Powstania i Towarzystwo Czytelni Ludowych we Wrześni ogłosiły z tej okazji kilka konkursów dla dzieci i młodzieży. Do władz samorządowych zaapelowały o odnowienie pomnika powstańców, który stanął już kilka lat po powstaniu z inicjatywy samych uczestników.
Pierwszą ofiarą Powstania wielkopolskiego był postrzelony niedaleko siedziby pruskiej policji w Poznaniu, Franciszek Ratajczak. Powstaniec urodził się w Śniatach w powiecie grodziskim. Dzisiaj odbył się tam uroczysty apel. W spotkaniu wzięli udział harcerze, uczniowie okolicznych szkół i mieszkańcy wioski, którzy - jak wspomniał Radiu Merkury sołtys Wacław Nowak - sami wybudowali pomnik upamiętniający Ratajczaka. W Śniatach do dziś stoi dom, w którym Franciszek Ratajczak 120 lat temu przyszedł na świat.
ŹRÓDŁO: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:02, 16 Sty 2008    Temat postu: Udział uczniów LO w Koźminie Wlkp w poznańskich obchodach

Udział w obchodach 89 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego uczniów LO z Koźmina Wlkp
Dnia 27 grudnia grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Arkadiusza Szwarca brała udział w ceremonii obchodów 89 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego pod Pomnikiem Powstańców w Poznaniu. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy, a uczniowie naszej szkoły składali wiązankę kwiatów w imieniu wszystkich szkół wielkopolskich. Następnie w uroczystym pochodzie zebrani udali się na mszę św., która odbyła się w poznańskiej Farze. Dodatkową atrakcją było widowisko historyczne na Placu Wolności ukazujące rozbrajanie Niemców w grudniu 1918 r.
źródło : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Śro 22:31, 16 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin