Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dobosze 2020

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:34, 07 Gru 2020    Temat postu: Dobosze 2020

7 grudnia 2020 r. – Kapituła Nagrody Honorowej Dobosz Powstania Wielkopolskiego ogłosiła tegorocznych laureatów. Sytuacja pandemiczna spowodowała konieczność odwołania zaplanowanej uroczystości wręczenia statuetek Dobosza i połączenia jej z uroczystością przyszłoroczną.
Laureatami tegorocznej Nagrody Honorowej Dobosz Powstania Wielkopolskiego zostali:

Adam Gajda – wieloletni rekonstruktor i uczestnik oraz współorganizator spotkań, pokazów i inscenizacji kultywujących historię naszego kraju, a szczególnie Powstania Wielkopolskiego. Swymi działaniami upowszechnia historyczne dokonania Powstańców Wielkopolskich w dziejach naszej Ojczyzny. Swoją działalność w zakresie propagowania idei Powstania Wielkopolskiego i krzewienia wiedzy o nim rozpoczął w 1985 roku. W 2004 r. był współorganizatorem Grupy Rekonstrukcyjnej Powstanie ielkopolskie, a następnie Stowarzyszenia „3 Bastion Grolman”, którego był wieloletnim wiceprezesem. Jest pomysłodawcą i realizatorem żywych lekcji historii na terenie całej Wielkopolski. Inicjator tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Arnoldowi Szylingowi na Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Współorganizator projektu pt: Wielkopolski Pociąg
do Niepodległości oraz pokazów mundurowych z okazji kolejnych rocznic Powstania Wielkopolskiego.

Michał Pawełczyk – regionalista, autor licznych prac o Powstaniu Wielkopolskim zarówno książkowych (m. in. Ochotnicza Kompania Nakielska w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, Ziemia Strzałkowska w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, Wspomnienia Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 z Ziemi Wrzesińskiej) jak i publikacji w Museionie Wrzesińskim, Przeglądzie Nakielskim i Kurierze Słupeckim. Odbywa liczne spotkania autorskie w Nekli, Miłosławiu i Wrześni. Jest współautorem wielu wystaw o Powstaniu Wielkopolskim. Uczestniczy w licznych spotkaniach z uczniami szkół. Należy do stałej trzyosobowej grupy znakującej groby powstańców. Współtworzy bazę zdjęć grobów Powstańców Wielkopolskich w powiecie wrzesińskim.

Dr Zygmunt Wygocki (nagroda przyznana pośmiertnie) – jeden z najwybitniejszych znawców dziejów Powstania Wielkopolskiego. Ukończył historię i pedagogikę na Uniwersytecie Poznańskim. Pracując dla Referatu Historycznego Dowództwa Okręgu Korpusu nr 7 w Poznaniu, zestawił kartotekę oddziałów Powstania Wielkopolskiego, uporządkował i opracował kartotekę poległych powstańców. Opracował zestawienie statyczne do listy strat obejmującej 1714 nazwisk. Opublikował Zarys organizacji jednostek bojowych na terenie Grupy Zachodniej. W 1950 r. wyjechał do USA. W 1977 r. na Uniwersytecie w Chicago uzyskał doktorat z historii. Był autorem trzech książek: o generale Ignacym Prądzyńskim, Generale Tadeuszu Rozwadowskim i komentarzy do tzw. zaginionych pamiętników Gniezno i powiat gnieźnieński w powstaniu wielkopolskim 1918-1919, a także autorem licznych rozpraw, artykułów, recenzji i polemik (m.in Ignacy i Helena Paderewscy o poznańskim dniu grudniowym w 52. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, Nieznany list Naczelnej Rady Ludowej do Prezydenta Wilsona, Zasługa dziejowa pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka). Zmarł w 1995 r. w Chicago.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – działa od 1964 r. Jednym z jego priorytetów jest utrwalanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Systematycznie organizuje wystawy czasowe poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, a na wystawie stałej jest dział o wydarzeniach powstańczych na Krajnie i Pałukach. Bardzo aktywnie działa na polu wydawniczym i naukowym m.in. opublikowało cykl artykułów poświęconych Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Nadnoteckiej, Słownik biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego frontu północnego (nadnoteckiego) 1918-1919, Nakło nad Notecią w okresie Powstania Wielkopolskiego 1-14.01.1919. Muzeum jest organizatorem konferencji popularnonaukowych. Ostatnio zorganizowano konferencje nt. Od Powstania Wielkopolskiego do Antoniego Nadskakuły. Drogi Nakła nad Notecią do niepodległości. Co roku jest współorganizatorem powiatowych i gminnych uroczystości rocznicowych,

Koło Przewodników PTTK w Poznaniu – rozpoczęło działalność 18 sierpnia 1951 roku. Popularyzator pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Od ponad 50 lat organizator wycieczek i przechadzek po Poznaniu i Wielkopolsce Śladami Powstania Wielkopolskiego oraz wykładów i prelekcji na tematy powstańcze z udziałem wybitnych historyków. Z okazji kolejnych rocznic organizowano sympozja, sejmiki, wystawy, zloty, złazy, rajdy, np. Poznaj szlaki Powstania Wielkopolskiego, 80. rocznica Powstania Wielkopolskiego (1998), Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w 90. rocznicę (2008), 50. rocznica śmierci gen. Stanisława Taczaka (2010) i wiele innych. Opracowano trasy wycieczkowe na fronty powstańcze: północny, zachodni oraz południowy, jako propozycje dla wycieczek szkolnych. Przygotowano wiele okolicznościowych folderów i prezentacji multimedialnych np. Powstanie Wielkopolskie w pamięci poznańskich przewodników, Kobiety w Powstaniu Wielkopolskim, Twórczość Leona Prauzińskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin