Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powiat nowotomyski w Powstaniu odczyt 8 grudnia 2010 r

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:19, 22 Lis 2010    Temat postu: Powiat nowotomyski w Powstaniu odczyt 8 grudnia 2010 r

KOMISJA HISTORYCZNA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
TOWARZYSTWA PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
1918-1919

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WALK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
W POZNANIU

zapraszają na prezentację opracowania:
„Trzeba było pójść … Powiat nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 .
Historia i pamięć „

Pod redakcją Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka

Autorzy :
Anna Barłóg,
Zygmunt Duda ,
Łukasz Jastrząb,
Zdzisław Kościański ,
Eligiusz Tomkowiak,
Bogumił Wojcieszak.

Książkę wydano staraniem Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu


Spotkanie odbędzie się 8 grudnia [środa] 2010 r. o godz. 17.00
w Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Odwach – Stary Rynek 3


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:22, 09 Gru 2010    Temat postu: Trzeba było pójść ... Powiat nowotomyski

Trzeba było pójść... Powiat nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, pod red. Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka, wydano staraniem Starostwa Powiatowego, Nowy Tomyśl 2010, 259 s., ilustracje i mapy kolorowe i czarnobiałe. Druk Opalgraf – Opalenica.

Rocznicowe wydawnictwa są różnej objętości , różnią się też jakością opracowania i sposobem wykonania poligraficznego. Spowodowane to było zarówno możliwościami autorskimi lub finansowymi, jak i znaczeniem czy rolą danego ośrodka w Powstaniu. Objętością i szatą zewnętrzną wyróżnia się wśród nich publikacja omawiająca wydarzenia z lat 1918-1919 w powiecie - ta publikacja ma lokalny charakter. Przypomniano w nich miejscowe zdarzenia sprzed 92 lat. opisano osoby, które podjęły niepodległościowe działania, wskazano na przywódców i dowódców, uhonorowano też walczących o wolność z bronią w ręku - nie tylko poległych, ale wszystkich biorących udział w walce. W ramach przygotowań do obchodów wspomnianej rocznicy starano się spisać bądź zaktualizować wykazy powstańców, a w szeregu przypadkach takie wykute w kamieniu zestawienia nazwisk naszych ojców i dziadków uczestniczących w Powstaniu stanęły w formie tablicy w reprezentacyjnym punkcie danej miejscowości.
Miejscowi regionaliści - z Nowego Tomyśla, ale również z Opalenicy , Dopiewa Poznania - od lat publikowali książki i artykuły dotyczące lokalnej historii, - przygotowali obszerną i merytorycznie bogata publikację. Nic w rym dziwnego - redaktorami tomu są dwaj znakomici lokalnych dziejów, mający za sobą szereg szczegółowych opracowań (zwłaszcza okresu XX w.). Trzeba zaznaczać. że w omawianej książce pojęcie powiatu odnosi się do obecnych granic administracyjnych (w 1918 r. zajmował on inny obszar, a np. Zbąszyń znajdował się wtedy w powiecie międzyrzeckim). Opalenica – grodziskiego , a Boruja Kościelna do powiatu babimojskiego.
Po wstępie starosty Andrzeja Wilkońskiego następuje wprowadzenie historyczne pióra redaktorów książki, naświetlające tło wydarzeń sprzed 92 lat.
Po nim dr Bogumił Wojcieszak („Dobosz Powstania”) omówił polskie organizacje działające na tym terenie w latach 1871-1918, które miały ogromny wpływ na wychowanie społeczeństwa w duchu patriotyzmu, co tak pięknie zaowocowało w chwili próby.
Przebieg powstańczych operacji na terenie powiatu na szerokim tle przedstawił dr Zdzisław Kościański – „Dobosz Powstania”. To zasadnicza część książki, dla której uzupełnieniem są artykuły o udziale tutejszych kobiet w wydarzeniach powstańczych (pióra specjalizującej się w tej tematyce Anny Barłóg) i o organizacji służby sanitarno-medycznej na zachodnim froncie Powstania (autorstwa znanego badacza Eligiusza Tomkowiaka – „Dobosz Powstania”).
Bogumił Wojcieszak zajął się także stowarzyszeniami kombatanckimi, działającymi w Nowotomyskiem w okresie międzywojennym. Z tego artykułu dowiadujemy się, że pierwszy w Wielkopolsce pomnik upamiętniający Powstanie odsłonięte w 1922 r. w Opalenicy. Obszerny rozdział książki Strażnice patriotycznej pamięci. Regionalista Zygmunta Dudy – „Dobosz Powstania”- zestawił w nim miejsca pamięci dotyczące osób i wydarzeń z tamtych lat. Obiekty do opisania zostały wytypowane znacznie szerzej niż w kilkakrotnie wydawanych katalogach Pawła Andersa - tu ujęto także nazewnictwo ulic, tablice pamiątkowe w szkołach (a także w aptece we Lwówku), sztandary szkół noszących imię Powstańców Wielkopolskich, wzmianki o uczestnikach Powstania zamordowanych przez hitlerowców. Łącznie opisano 102 sposoby upamiętnienia Powstania w 25 miejscowościach. Dane do tego rozdziału zbierano do końca 2009 r..
Zamieszczono także w publikacji biogramy. Obejmują one nie tylko powstańców walczących z bronią w ręku, ale także działaczy narodowych zasłużonych w końcowym okresie zaborów. Łącznie czterech wymienionych już regionalistów opracowało sylwetki 61 osób.
Na końcu książki znajdują się przygotowane przez dra Łukasza Jastrząba zestawienia, zaczerpnięte z wydanej niedawno Listy strat Powstania Wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03-1920 r. Rozpoczyna je tabela osób poległych i zmarłych z ran na terenie opisywanym w książce - odnotowano w niej 158 powstańców. Druga tabela wymienia 102 poległych, którzy pochowani są na terenie powiatu. Poprzedza ją zbiorcze zestawienie miejsc spoczynku powstańców z tej listy.
Ogromnym walorem omawianej publikacji są liczne, starannie dobrane i dobrze wydrukowane ilustracje. Archiwalne fotografie pokazują wydarzenia z tamtych lat, a na podkreślenie zasługuje zgromadzenie bardzo wielu wizerunków postaci zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Powstania. Jest także osiem mapek przedstawiających teatr wydarzeń, są kolorowe fotografie współczesne.

(PAULINA ŻAK w recenzji tej książki stwierdza: „Wydawca - starostwo nowotomyskie - może być dumne z tak przygotowanej publikacji. Zawarto w niej kompleksowe informacje o przygotowaniu, przebiegu i skutkach Powstania. Skorzystają z tego wszyscy mieszkańcy powiatu, historycy i regionaliści wielkopolscy, a młodzi czytelnicy dzięki zgrabnemu połączeniu treści i ilustracji z przyjemnością będą poznawać dokonania swoich przodków” ) .

Książkę: Trzeba było pójść... Powiat nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 – w cenie 40 PLN - można nabyć w poniższych instytucjach:
1/ Dyrektor Lucyna Kończal – Gnap : Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna , 64-300 Nowy Tomyśl , ul. Witosa 8; e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
2/ Kierownik Marek Nyćkowiak – Tel. 61 44 26 725 adres: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl
3/Kierownik Marcin Wiśniewski : Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych - Odwach Stary Rynek 3, Poznań 61 853 19 93 ; e-mail : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Czw 20:35, 09 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:26, 18 Gru 2010    Temat postu: Informacja o książce na forum Wiary Lecha

Zaproszono nas ostatnio jako WL do Muzeum Powstania Wielkopolskiego na prezentację książki "Trzeba było pójść..." - POWIAT NOWOTOMYSKI W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM 1918-1919 HISTORIA I PAMIĘĆ. Oczywiście z zaproszenia skorzystaliśmy, myślę, że było warto.

Okładka książki: [link widoczny dla zalogowanych]
Tutaj znajdziecie jej opis: [link widoczny dla zalogowanych]
Książka kosztuje 40 zł. Można ją nabyć m.in. w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Jeżeli będzie większa liczba osób zainteresowanych to możemy ułatwić zakup. Zamówienia będę zbierał do końca roku.
Będzie możliwość wysyłki za dopłatą. Zgłoszenia na PMa.

źródło : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin