Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odczyt Tomasza Wojtali w Odwachu 12 grudnia b r. godz 16.00

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:32, 08 Gru 2012    Temat postu: Odczyt Tomasza Wojtali w Odwachu 12 grudnia b r. godz 16.00

KOMISJA HISTORYCZNA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
TOWARZYSTWA PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
1918-1919

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WALK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
W POZNANIU

zapraszają na prelekcję:

Tomasza Wojtali

„Bociun”. Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)

oraz prezentację dorobku
Grupy Rekonstrukcji Historycznej w Pleszewie - Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia [środa] 2012 r. o godz. 16.00
w Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Odwach – Stary Rynek 3
(wstęp wolny)

W dniu 5 grudnia 2012 roku obchodzimy 145- rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w dniu 12 grudnia 2012 roku przypomnimy postać Wielkopolanina i Piłsudczyka - zasłużonego powstańca wielkopolskiego – płk. dypl. Ludwika Bociańskiego.

Tomasz Wojtala jest autorem świeżo wydanej książki : „ „Bociun” Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)” (Pleszew 2012). We wstępie do swojej książki napisał m.in. :

„ Polscy historycy od ponad dwudziestu lat starają się nadrobić zaległości, weryfikując wiedzę historyczną, wypaczoną w okresie PRL-u. Żołnierze Polski niepodległej, bohaterowie walk z bolszewikami, członkowie przedwojennego rządu i obozu sanacyjnego przez wiele lat systemu komunistycznego byli skazani na zapomnienie i pomijani w podręcznikach historii. Można było o nich pisać jedynie w negatywnym kontekście. Dopiero po przemianach demokratycznych w Polsce stało się możliwe włączenie do naszej zbiorowej pamięci wiedzy o wielu wybitnych Polakach. Dla mnie taką postacią jest płk dypl. Ludwik Bociański.
Tą książką chcę przypomnieć i przybliżyć sylwetkę płk. L. Bociańskiego - żarliwego patrioty i antykomunisty, zasłużonego powstańca wielkopolskiego, wybitnego oficera, bohatera wojennego, działacza politycznego i wojewody w okresie II Rzeczypospolitej.
Książka przedstawia koleje życia Pułkownika od chwili jego narodzin w Pleszewie, naukę i tajną prace oświatowo - niepodległościową, udział w konfliktach zbrojnych swoich czasów, tj. I wojnie światowej 1914-18, powstaniu wielkopolskim 1918-19 i wojnie z Rosją bolszewicką 1920; poprzez błyskotliwą karierę wojskową w okresie międzywojennym, pracę w administracji państwowej jako wojewody wileńskiego i poznańskiego, jego losy w tragicznym Wrześniu 1939 roku, ewakuację do Rumunii, przerzut do Palestyny, wreszcie ciężkie życie uchodźcy politycznego na Zachodzie.
Ostatnie lata poświęciłem na poszukiwanie wszelkich śladów i informacji na temat płk. Bociańskiego. Przebadałem sporo dokumentów archiwalnych. Dotarłem do wspomnień rodziny i przyjaciół. Przeprowadziłem wywiady i spisałem ciekawe epizody z jego życia, które dotąd znane były wyłącznie członkom najbliższej rodziny lub nielicznym świadkom. Starałem się powiązać wiele szczątkowych informacji, skonfrontować z zachowanymi dokumentami lub relacjami, trafnie zinterpretować ich znaczenie i wyciągnąć właściwe wnioski.
Publikacja, która właśnie trafia do rąk Szanownych Czytelników, nie jest ani laurką wystawioną Bociańskiemu, ani kalendarium życia Pułkownika, bo nie taki przyświecał jej cel. Jest próbą stworzenia zarysu jego biografii oraz oceny jego dokonań. To historia zasłużonego Wielkopolanina, powstańca, oficera i urzędnika, opowiedziana kilkadziesiąt lat po jego śmierci.
Dla mnie płk Bociański jest jednym z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych, chociaż mało znanych, synów Powiatu Pleszewskiego i jedną z tych postaci, które chlubnie zapisały się w historii Polski. Ta publikacja jest niejako pamiątką i dokumentem jego życia i służby. Czy zasłużył sobie na książkę? Ocenicie Państwo sami.
„Bociun..." jest pierwszą pracą, poświęconą w całości płk. L. Bociańskiemu. Nikt wcześniej nie pokusił się o napisanie biografii Pułkownika, jeśli nie liczyć biogramów w słownikach i jednego artykułu dr Andrzeja Gulczyńskiego pt. „Wojewoda Ludwik Bociański i jego wspomnienia z powstania wielkopolskiego”, opublikowanego w „Roczniku Kaliskim” R XXIII z 1992 r..
Zależało mi na tym, aby pokazać działalność i charakter płk. L. Bociańskiego przez pryzmat jego wspomnień i wystąpień publicznych, opinii jego przełożonych, wypowiedzi przyjaciół oraz członków rodziny. To pozwala głównego bohatera poznać bliżej i przekonać się, jak bardzo był cenionym żołnierzem, oficerem i wpływowym wyższym urzędnikiem państwowym. Świadomie wyeksponowałem opinie służbowe jego przełożonych z czasów służby w wojsku np. gen. Józefa Hallera (jako d-cy Frontu Pomorskiego 1920r.) czy gen. Władysława Sikorskiego (jako d-cy Grupy Poleskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej), ale nie pominąłem także głosów krytyki wobec wojewody ze strony przedwojennych dziennikarzy czyjego oponentów politycznych.
Pragnąłem, zobrazować życie Pułkownika w szerszym kontekście, osadzić je w realiach czasów, w których przyszło mu żyć i pracować. Dlatego w wielu miejscach praca nakreśla tło historyczne, odsłania kulis}' niektórych wydarzeń politycznych czy militarnych tamtej epoki tylko po to, aby pokazać jaki wpływ wywarły one na życie i karierę Ludwika Bociańskiego albo jaką on sam odegrał w nich rolę.
Mam nadzieję, że publikacja zainteresuje nie tylko miłośników historii. Książka odsłania bowiem nieznane Czytelnikowi, momentami wręcz sensacyjne koleje życia Pułkownika. Nie waham się stwierdzić, że jego bogaty życiorys to gotowy scenariusz na film”.

Tyle słowa zawarte we wstępie do książki Tomasza Wojtali. Mamy nadzieję, że spotkanie ukaże szereg nieznanych epizodów z życia tego powstańca wielkopolskiego i wojewody poznańskiego.

Notka o prelegencie: TOMASZ WOJTALA
Politolog, dziennikarz, pracownik samorządowy, z zamiłowania historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej w Pleszewie - Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty.
Studiował administrację samorządową, administrację europej¬ską i Public Relations w Instytucie Nauk Politycznych i Dzienni¬karstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor pracy licencjackiej pt. „Płk Ludwik Bociański (1892-1970), Pleszewianin, powstaniec wielkopolski, oficer WP, wojewoda wileński i poznański" pod kierunkiem dr. Pawła Stachowiaka (2004 r.) oraz pracy magisterskiej pt. „Hanna Suchocka - pierwsza kobieta premier w historii Polski" pod kierunkiem prof. dr. hab. Kazimierza Robakowskiego (2006 r.).
Dziennikarz tygodnika „Życie Pleszewa" (1997-2004). W swo¬im dorobku zawodowym posiada cztery prestiżowe nagrody: Sto¬warzyszenia Dziennikarzy Polskich oddział w Poznaniu (1999 r.), Fundacji im. Stefana Batorego (2001 r.), Stowarzyszenia Prasy Lokalnej (2000 r.) oraz Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota" (2000 r.).
Od 2004 r. rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie.
Autor książki : „ „Bociun”. Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)” . Pleszew 2012.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Sob 12:34, 08 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin