Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obchody 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:13, 24 Sty 2017    Temat postu: Obchody 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Centralne i wojewódzkie obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

27 grudnia 2016 roku w Poznaniu odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich centralne obchody 98 rocznicy wybuchu powstania. Ich organizatorem był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego a współorganizatorem było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W godzinach rannych przedstawiciele prezydium Zarządu Głównego na czele z Prezesem Tadeuszem Musiałem wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty w kwaterze powstańczej na poznańskiej cytadeli oraz na grobie generała Stanisława Taczaka. Następnie udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Po zmianie warty honorowej i odśpiewaniu hymnu, odbyły się uroczyste przemówienia. Marszałek Wożniak stwierdził m.in., że „ Nasze powstanie to jedna z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Po 120 latach nasi przodkowie, Wielkopolanie, sami wywalczyli sobie wolność”. W imieniu Towarzystwa przemówił dr Zdzisław Kościański, który zwrócił uwagę na przygotowania do 100 rocznicy wybuchu powstania „dnia wesela, zwycięstwa i wolności. Polska i powstanie wielkopolskie 1918 1919 jest rzeczą trwałą i nieśmiertelną, która winna łączyć wszystkich Polaków”. Po apelu i złożeniu kwiatów uczestnicy udali się pochodem do miejsc historycznych oraz poznańskiej fary na Mszę Świętą. W Poznaniu uroczystościom towarzyszyły liczne atrakcje powstańcze dla Wielkopolan, m.in. II Bieg Powstania Wielkopolskiego.

Wojewódzkie uroczystości 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Lesznie, gdzie organizatorem był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmanna oraz prezydent Leszna, Łukasz Borowiak. Po zakończeniu Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej odbyła się główna część obchodów rocznicy na leszczyńskim rynku, gdzie Prezydium Zarządu Głównego TPPW reprezentowali prezesi Wawrzyniec Wierzejewski i dr Zdzisław Kościański. Z okazji uroczystości przygotowano wiele atrakcji, m.in. przejazd z Poznania pociągiem „Powstaniec”, defiladę wojskową, pokaz sprzętu wojskowego. Po uroczystości złożono kwiaty w trzech miejscach pamięci związanych z powstaniem wielkopolskim (W Lesznie: Pomnik Wdzięczności na Placu Tadeusza Kościuszki z 1924 r. oraz w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Kąkolewskiej\, gdzie spoczywa ich 185. Ponadto w Trzebaniu - gmina Osieczna – przy pomniku zamordowanych przez Niemców 2 lipca 1919 r. powstańców wielkopolskich).
W Warszawie odbyły się 28 grudnia 2016 roku uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, organizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem. Delegacji Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przewodniczyli Prezes Zarządu Głównego TPPW Tadeusz Musiał i Prezes Oddziału Wielkopolskiego TPPW Wawrzyniec Wierzejewski. Po Mszy świętej w kościele oo. Dominikanów m.in. podsekretarz stanu MON Wojciech Falkowski, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele dyplomatyczni innych państw, wojewoda Zbigniew Hoffmann, marszałek Marek Woźniak, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wielkopolscy samorządowcy, duchowieństwo, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych oddali hołd bohaterom podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udali się na Powązki, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe, m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą złożyli wieniec od Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło przy kwaterze powstańczej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie jest pochowanych 64 powstańców.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin