Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:54, 10 Wrz 2010    Temat postu: Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć

Promocja książki Zdzisława Kościańskiego "Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć"
17-09-2010 - 17.00 sala widowiskowa MiPBP
W programie:

Słowo wstępne
- Lucyna Kończal-Gnap, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowy Tomyśłu

Jak się książka rodziła...
- Marek Nyćkowiak, kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu

O autorze i książce
- dr Bogumił Wojcieszak

Od autora słów kilka
- dr Zdzisław Kościański

Katyńska elegia
- program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. gen. K. Sosnkowskiego w Oplaenicy
Obiekt:
Nowy Tomyśl - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Powiat: nowotomyski
Miasto: 64-300 Nowy Tomyśl
Ulica: ul. Witosa 8


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:03, 28 Wrz 2010    Temat postu: W 71 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę inf OHP

W 71 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę 2010-09-20

17 września 2010 r. – w 71 lat po rozpoczeciu agresji sowieckiej na Polskę - w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyła się prezentacja książki dra Zdzisława Kościańskiego pt. „Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć”.
W uroczystości brało udział kilkudziesięciu zaproszonych gości, w tym rodziny ofiar katyńskich, władze samorządowe powiatu i gmin nowotomyskiego, przedstawiciele duchowieństwa, instytucji, służb mundurowych, historycy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i inni
Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu reprezentowali Komendant Wojewódzki Piotr Zerbe oraz rzecznik prasowy Zenon Wartel, zaproszeni przez Starostę Nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego.
Spotkanie prowadziła Lucyna Kończal-Gnap, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Rozpoczęło się ono od występu uczniów Gimnazjum im. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy, którzy przedstawili program artystyczny pt. „Katyńska elegia”.
O inicjatywie książki i przebiegu jej realizacji mówił Marek Nyćkowiak, kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
Projekt wydania książki był inicjatywą Autora oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Wydawcą publikacji stała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, m.in.:w oparciu o dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Postać autora książki - dr. Zdzisława Kościańskiego, autora kilkunastu książek i setek artykułów historycznych – przedstawił dr Bogumił Wojcieszak z Opalenicy
Opracowanie „Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć” omówił jej autor, dr. Zdzisław Kościański. Powiedział on m. in, ze opracowanie jest próbą uwiecznienia pamięci o ludziach związanych z powiatem nowotomyskim, którzy polegli w Katyniu. Dzięki żmudnym dociekaniom Autora, na kartach książki znalazły się sylwetki 72 oficerów i WP i funkcjonariuszy Policji Państwowej Rzeczypospolitej, którzy jako jeńcy wojenni, zostali w 1940 podstępnie zamordowani przez sowietów.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, długo jeszcze kontynuowane były dyskusje o książce oraz rozmowy z autorem. Uczestnicy prezentacji mogli również otrzymać od dra Zdzisława Kościańskiego wpisy do książki z dedykacją.
Książka dra Zdzisława Kościańskiego pt. „Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć”, znajdzie się niebawem na półkach biblioteki Młodzieżowego Centrum Kariery – placówki OHP, które w Nowym Tomyślu, rozpoczyna swoją działalność 27 bm.

Źródło : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:06, 28 Wrz 2010    Temat postu: Katyń - ocalić od zapomnienia

W piątkowe popołudnie, 17 września br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyła się prezentacja książki dra Zdzisława Kościańskiego pt. „Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć”. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięło ponad 80 zaproszonych gości, w tym rodziny ofiar katyńskich, władze samorządowe powiatu nowotomyskiego oraz gmin, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorów szkół i bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego.




Spotkanie rozpoczęło się od występu opalenickiej młodzieży z gimnazjum im. K. Sosnkowskiego, która zaprezentowała wzruszający program artystyczny pt. „Katyńska elegia”. „Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć” jest próbą uwiecznienia pamięci o ludziach związanych z powiatem nowotomyskim, którzy polegli w Katyniu. Projekt wydania książki był inicjatywą samego autora oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Natomiast głównym wnioskodawcą projektu oraz wydawcą publikacji stała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu. Środki na ten cel pozyskano z kilku źródeł, były to m.in.: dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, przyznana w ramach Otwartego Konkursu Ofert w wysokości 5.000,00 zł, środki zabezpieczone przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu oraz środki przeznaczone na realizację projektu przez wszystkie gminy powiatu nowotomyskiego. Zakończeniu części oficjalnej towarzyszyły dyskusje o książce oraz rozmowy z autorem. Wszyscy uczestnicy prezentacji mogli również otrzymać wpis do książki z dedykacją od autora.


OPR. Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu

[link widoczny dla zalogowanych]
tamże: Galeria zdjęć


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Wto 9:11, 28 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:10, 28 Wrz 2010    Temat postu: Katyń - ocalić od zapomnienia

W piątkowe popołudnie 17 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyła sie prezentacja książki dra Zdzisława Kościańskiego " Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć, " Podczas tego wyjątkowego spotkania z udziałem rodzin katyńskich, władz samorządowych, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych i dyrektorów instytucji oświatowych, nasi gimnazjaliści pod kierunkiem pani Dyrektor Lidii Szwechłowicz zaprezentowali wzruszający program artystyczny pt: " Katyńska elegia ".

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:07, 28 Wrz 2010    Temat postu: Nowotomyska lista katyńska

Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć – promocja książki
W piątkowy wieczór 17 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyła się promocja książki dra Zdzisława Kościańskiego Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć.

Starannie wymazywana przez lata z narodowej pamięci Polaków – dokonana przez sowiecki reżim – zbrodnia katyńska, której ofiarami padło ponad 14 tys. Polskich oficerów – jeńców wojennych i blisko 7,5 tys. cywilnych więźniów ma wreszcie – po latach przemilczeń i zacierania prawdy – trwałe miejsce w naszej zbiorowej świadomości. Nowotomyski program obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej obejmował wydarzenia o różnych charakterze: uroczystości kościelne, odsłanianie pomników i tablic pamiątkowych, apele pamięci, prelekcje i wykłady, akcję o ogólnopolskim zasięgu Katyń – ocalić od zapomnienia – w efekcie której na nowotomyskiej ziemi posadzono wiele Dębów Pamięci, powstało też wydawnictwo, w którym prawda o tym, jak ta narodowa tragedia odcisnęła się na losach nowotomyślan, zostanie po wsze czasy utrwalona.
Promocja tego wydawnictwa, książki dra Zdzisława Kościańskiego Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć skupiła w piątkowy wieczór 17 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu ponad 80. zaproszonych gości, w tym rodziny ofiar katyńskich, władze samorządowe powiatu nowotomyskiego oraz gmin, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorów szkół i bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego. Książka wydana nakładem bibliotecznej oficyny nie tylko dokumentuje znane i mniej znane fakty dotyczące zbrodni katyńskiej, związane z losami ofiar pochodzących z terenu powiatu nowotomyskiego, ale również przybliża działania podejmowane przez obecnych mieszkańców naszego powiatu, działania służące właśnie temu, by prawda o ofiarach tej zbrodni nie rozpłynęła się w morzu niepamięci. Projekt wydania książki był inicjatywą samego autora oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Natomiast głównym wnioskodawcą projektu oraz wydawcą publikacji stała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu. Książka dra Kościańskiego -kolejna w jego bogatym dorobku wydawniczym – ukazać się mogła dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu oraz samorządów wszystkich gmin powiatu nowotomyskiego. Niezawodnym partnerem okazało się – mające ogromne doświadczenie w przygotowywaniu publikacji regionalnych – opalenickie wydawnictwo OPALGRAF; a współprowadzący je dr Bogumił Wojcieszak jest także współredaktorem i autorem opracowania graficznego tego wydawnictwa. Zakończeniu części oficjalnej towarzyszyły dyskusje o książce oraz rozmowy z autorem. Wszyscy uczestnicy prezentacji mogli również otrzymać wpis do książki z dedykacją od autora. Dopełnieniem całości był wspomnieniowy program złożony z przybranych w muzyczną szatę utworów poetyckich i fragmentów wspomnień - Elegia katyńska, zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy.
MiPBP
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Odczyty i Prelekcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin