Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kultywowanie tradycji powstańczej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:11, 05 Sty 2008    Temat postu: Kultywowanie tradycji powstańczej

Wypowiedź na łamach „Naszego Dziennika” Pana Wojciecha Wybranowskiego, zamieszczona także na łamach strony internetowej urzędu marszałkowskiego w Krakowie, gloryfikuje tradycję obchodów rocznic historycznych związaną z rekonstrukcjami historycznymi, które są bardzo widowiskowe i zachęcające do studiowania kart historii.
Niekiedy mogą jednak utwierdzać mity i legendy. Tegoroczna szarża kawalerzystów wielkopolskich na piechurów niemieckich na Placu Wolności czy sprzed kilku laty zdobywanie przez rekonstruktorów poznańskiego odwachu niewiele ma wspólnego z prawdą historyczną wiążącą się z tymi miejscami. Stąd bardzo ważnym jest wybór miejsca do rekonstrukcji a głos narratora nie zawsze zapewni właściwy odbiór zgodny z prawdą historyczną.
Prawdą jest, że dotychczasowe formy okołorocznicowe wiążą się w dużej części z mowami lokalnych decydentów i ze składaniem wieńców i wiązanek. Mają one charakter martylogiczno - patriotyczny. Poszczególne miejscowości naszego regionu daty obchodów wiążą także z lokalnymi wydarzeniami historycznymi, wyzwoleniem miejscowości czy pierwszym bojem swoich powstańców. Tych wydarzeń jest bardzo dużo w skali Wielkopolski i nie sposób je odrzucić. Są one także okazją dla refleksji lokalnych polityków.
Nieprawdą jest, że tylko martylogiczno – patriotyczne formy obchodów odbywały się dla uczczenia powstańców. Rajdy, imprezy sportowe z zawodami paramilitarnymi, wycieczki, odczyty, wydawnictwa, konkursy internetowe i plastyczne to szereg cennych inicjatyw miast, powiatów , gmin, szkół czy działań Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - przypominających o wydarzeniach sprzed 89 laty.
M.in. od kilku lat obserwuję młodzież licealno – gimnazjalną Nowego Tomyśla i Lwówka, która odbywa całodzienne wycieczki szlakiem miejsc pamięci powstania, które kończą się częścią martylogiczno – patriotyczną.

Odeszło pokolenie powstańców wielkopolskich a teraz odchodzi pokolenie ich dzieci. W wypowiedzi Pana Wybranowskiego oraz w prasie, radiu spotykamy stwierdzenie, że powstanie wielkopolskie z lat 1918-1919 było jedynym zwycięskim powstaniem polskim w okresie zaborów. Jest to pogląd nieprawdziwy. W listopadzie 1806 roku do Poznania przybyli generałowie: J.H.Dąbrowski i J. Wybicki, dając początek pierwszemu zwycięskiemu powstaniu czasu zaborów o czym pisał Adam Mickiewicz na stronach „Pana Tadeusza”. Kolejne zwycięskie powstanie wybuchło w Wielkopolsce wiosną 1809 roku, po bitwie pod Raszynem, które zapewniało bezpieczeństwo wojskom księcia Józefa Poniatowskiego maszerującemu do Galicji i na Kraków. Kolejne zwycięskie powstanie w Wielkopolsce wybuchło w 1918 roku, a jego uczestnicy licznie uczestniczyli w trzecim powstaniu górnośląskim – również zakończonym powodzeniem !
Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim stać się winna ważnym czynnikiem identyfikacji młodego pokolenia z narodowymi wzorcami. Ale czy my dorośli w pełni wypełniamy testament naszych przodków? Czy pamiętamy o wywieszeniu flag na naszych domach z okazji rocznicy wybuchu Powstania?
Są wydarzenia historyczne, o których nie powinno się zapominać. Winny pozostać na zawsze w świadomości narodu, otoczone legendą i żywą pamięcią. Nasze korzenie historyczne tkwią gdzieś głęboko w romantycznej tradycji, z drugiej strony rozmiłowani jesteśmy w heroizmie, przekonaniu, że szczęście być musi okupione krwawą ofiarą. Dodajmy, że w szczególności z okazji okrągłych rocznic historycznych budzą się pytania o tradycję w szkołach, o patriotyzm młodzieży, o wiedzę historyczną młodych ludzi ... . A jeśli jej brakuje, to dlaczego?
W Unii Europejskiej musimy zachować swoją narodową – regionalną – tożsamość. Nie powinniśmy zatracić swojej polskości. Powinniśmy zdać sobie pytanie, jaki powinien być Polak. Dziś można urodzić się Polakiem, Niemcem. Francuzem i przejść przez życie, nie wiedząc co to znaczy. Trzeba nauczyć się mówić o „trudnych sprawach „, na przykład w stosunkach polsko-niemieckich. Nie można żyć tylko konsumpcją. Poprzez szacunek dla historii – w tym powstania wielkopolskiego, będziemy czuć się jego spadkobiercami narodu. Nie można pozwolić, by rodzima historia i jej bohaterowie odeszli w niepamięć. I tutaj wielka rola decydentów lokalnych, nauczycieli i rodziców w rozbudzaniu w młodych zainteresowania przeszłością i regionem. Może to odbywać się w formach radosnych nie powiązanych ze stroną martylogiczną , którą będzie można czcić w czasie dat dotąd obchodzonych lokalnie.
Pamiętajmy, że dzisiejszy świat kreowany w szczególności przez komercję oraz źle pojmowaną asertywność ludzką posiada w sobie dużo zagrożeń. Stąd też potrzeba pokazywania realnych ludzkich postaw wobec wyzwań życiowych oraz działań i zasobów instytucji przybliżających korzenie historyczne. Praca nad wychowaniem do przywiązania narodowego, do tradycji winno być zadaniem nas wszystkich także Pań i Panów burmistrzów, wójtów, radnych . Wtedy słowa Bóg, Honor, Ojczyzna nie będą dla młodych hasłem obcym.
W 2006 roku wójt Gminy Siedlec poruszył cenną inicjatywę ustanowienia Święta Wielkopolski – jako propozycję zaproponował datę związaną z Powstaniem Wielkopolskim na pamiątkę zwycięskich walk Wielkopolan 1918-1919. Swoim pracownikom chciałby dać dzień wolny od pracy by godnie mogli uczcić zwycięstwo lat 1918/1919 .
W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej obywatele potrafią cieszyć się świętami krajowymi i lokalnymi a przez to wykazują przywiązanie do tradycji i swej tożsamości. Stąd też propozycja ta winna być refleksyjnie przemyślana w szerszym kontekście. Dlatego popieram w całej rozciągłości ideę „ŚWIĘTA Wielkopolski” jako dnia radości a zarazem refleksji nad chlubną przeszłością Powstania.
Uważam głos Pana Wojciecha Wybranowskiego za ciekawy, gdyż jest kamyczkiem rzuconym do ognia dyskusji na temat przygotowywanych obchodów 90-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 . Co o tym Państwo sądzicie? Jakie macie pomysły na wzbogacenie tradycji powstańczej w Wielkopolsce?
Przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPPW 1918-1919
dr Zdzisław Kościański


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Sob 22:27, 05 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ola




Dołączył: 14 Lip 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Środa Wlkp.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:57, 15 Lip 2010    Temat postu: Re: Kultywowanie tradycji powstańczej

Zdzisław napisał:
W 2006 roku wójt Gminy Siedlec poruszył cenną inicjatywę ustanowienia Święta Wielkopolski – jako propozycję zaproponował datę związaną z Powstaniem Wielkopolskim na pamiątkę zwycięskich walk Wielkopolan 1918-1919. Swoim pracownikom chciałby dać dzień wolny od pracy by godnie mogli uczcić zwycięstwo lat 1918/1919.


Czy wiadomo co dalej z tą inicjatywą się potoczyło?

Zgadzam się, iż my jako naród nie potrafimy się cieszyć tym co mamy, naszą historią i dorobkiem. Przeżywać zwycięstwa w tak ważnym dla nas Wielkopolan Powstaniu nie musimy ze świeczką w ręce i w półświetle obecnych wydarzeń i przepychanek politycznych. Można przeprowadzić akcje edukacyjne, wycieczki, zloty, rajdy. Przyznaję, że sama myślę o tej formie edukacji Młodzieży, poszukuje sprzymierzeńców i zwartej koncepcji. Aby impreza edukacyjno- historyczna nie była tylko formą patetycznego przedstawienia faktów, a by Młodzi poczuli wartość i wągę wydarzeń ucząc się historii swoimi zmysłami. Częścią tych form innego spędzania rocznic powinno być stanowczo odwiedzanie miejsc pamięci, grobów zapalanie świeczek symbolu naszej pamięci co mogłoby być uzupełnieniem obchodów, a nie ich sensem samym w sobie. Zapytać możemy, ile statystyczny Wielkopolanin wie o Powstaniu ile my sami o nim wiemy... Jak to zmienić?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin