Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konkursy TPPW w Zielonej Górze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Konkursy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:30, 27 Sie 2008    Temat postu: Konkursy TPPW w Zielonej Górze

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach: plastycznym, muzycznym i
literackim z okazjim 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Konkursy posiadają patronat Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Z poważaniem
mgr Mieszko Kamiński
Prezes koła nr 5
Towarzystwa Pamięci
Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
w Zielonej Górze

KOMUNIKAT DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW , SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH (LICEA, TECHNIKA), DOMÓW KULTURY
I ŚWIETLIC MŁODZIEŻOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE:

Lubuskim

dotyczący

organizacji Konkursu Plastycznego, Muzycznego i Literackiego

odbywającego się w roku szkolnym 2008-2009 pod hasłem:

Powstanie Wielkopolskie

Zapraszamy uczniów klas IV, V i VI Szkół Podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i muzycznym, zaś Gimnazjów, Szkół ponadgimnazjalnych oraz Domów Kultury i Świetlic Młodzieżowych w konkursach plastycznym, muzycznym i literackim. Konkursy obejmują obszar całego województwa lubuskiego Półfinały rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych szkół. Prace zwycięskie z półfinałów rywalizować będą w trakcie finału wojewódzkiego o NAGRODĘ GŁÓWNĄ KONKURSU w poszczególnych kategoriach.


W 1918 roku Polska zaczęła odzyskiwać niepodległość po stu latach zaborów 11. listopada 1918 r. Józef Piłsudski późniejszy marszałek Polski przejmuje władzę na terenie byłego zaboru rosyjskiego i zaboru austriackiego, jednak Wielkopolska będąca sercem państwowości polskiej nadal pozostawała pod zaborami. 27. grudnia 1918 roku mieszkańcy Poznania wykorzystali pobyt w mieście Ignacego Paderewskiego aby zamanifestować swoją polskość wywieszając flagi narodowe. Pruski zaborca zareagował gwałtownie na ten akt patriotyzmu co spowodowało wybuch Powstania zbrojnego, które w krótkim czasie objęło tereny wchodzące w skład obecnych województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Od tamtych lat minęło już 90. lat, i Powstanie stało się trochę zapomniane, choć było jedynym zwycięskim polskim zrywem narodowym.

Część plastyczna konkursu adresowana jest do uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, Domów Kultury
i Świetlic Młodzieżowych

Warto pamiętać, że Powstańcy Wielkopolscy mieli własne mundury i symbole. Poszukaj i narysuj jak wyglądały mundury powstańców, orzeł wojsk wielkopolskich i inne symbole z tamtych czasów. Możesz też wyobrazić sobie, że żyjesz w czasach Powstania Wlkp. i masz poderwać kolegów do walki o Polskę, zrób plakat motywujący ich do walki, albo rysujesz portrety dowódców Powstania bo zaginęły ci ich zdjęcia, a chcesz pokazać ich twarze swoim dzieciom lub pragniesz w przystępnej formie obrazków komiksowych opowiedzieć o jakiejś bitwie lub innym ważnym wydarzeniu z czasów Powstania przecież pamięć o tych wydarzeniach nie może zaginąć! Jest to trudne? Chyba nie! Można pójść do muzeum i zobaczyć ciekawe wystawy, można przejrzeć albumy o Powstaniu, albo zajrzeć do internetu. Nie czekaj!

Część muzyczna konkursu adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, Domów Kultury
i Świetlic Młodzieżowych

W czasie Powstania Wlkp. żołnierze nie mieli jeszcze wolkmanów czy odtwarzaczy MP3 aby posłuchać ulubionych melodii i to takich, które umocniłyby w walce z zaborcą pruskim. Na postojach czy w marszu musiały im wystarczyć do tego przyśpiewki układane na poczekaniu. Śpiewano znane już frontowe piosenki wojskowe lub nowe na melodie ludowe z tekstem ułożonym przez zdolnego kolegę. Teraz po 90. latach większość z tych melodii i tekstów przyśpiewek jest już zapomniana! A warto by je poznać! Masz okazję by je przypomnieć! Znajdź stare śpiewniki z nutami i opracuj najciekawsze twoim zdaniem piosenki. Możesz też ułożyć własny tekst odnoszący się do czasów i martyrologii Powstania Wlkp. do starej melodii albo stworzyć własną kompozycję upamiętniającą Powstanie. Pamiętaj tylko aby uszanować pamięć o Powstańcach, nie wszystkie współczesne style muzyczne nadają się do wykorzystania! Nie czekaj!

Część literacka konkursu adresowana jest do uczniów
szkół ponadgimnazjalnych, Domów Kultury
i Świetlic Młodzieżowych

Wielu z was czytało zapewne książki o Powstaniu Wielkopolskim profesorów Antoniego Czubińskiego, Zdzisława Grota czy Bogusława Polaka i może mieć wrażenie iż wszystko o Powstaniu Wlkp. zostało już napisane, lecz jest jeszcze wiele niewiadomych, szczególnie gdy chodzi o życiorysy zwykłych żołnierzy.. Wielu z nich było pionierami Ziemi Lubuskiej i o nich prawie nic nie wiadomo, a osiedliło ich się około 330 na naszym terenie, może wśród nich był twój dziadek czy pradziadek, napisz jego losy i przywróć go historii. Przejrzyj dobrze literaturę i opisz Powstanie Wlkp. na terenie woj. lubuskiego. Może masz zacięcie dziennikarskie i chcesz przeprowadzić „wywiad” z Powstańcem bazując na prawdziwej osobie i jej losach. A może chciałbyś zachęcić młodszych do poznawania historii Powstania Wlkp. pomyśl jak to zrobić, może jakieś opowiadanie? A może chcesz być prawdziwym historykiem napisz pracę zachowując wszelkie zasady pracy historycznej. Jeżeli będzie dobra możesz wystąpić na konferencji historycznej razem z profesorami. Będzie ku temu okazja! A może interesuje cię poezja patriotyczna tworzona w okresie Powstania Wlkp. i dotycząca go , przybliż ją nam! Możesz też napisać scenariusz np. do filmu. Wystarczy trochę wyobraźni. Nie czekaj!

Konkurs rozegrany zostanie przede wszystkim w szkołach wszystkich stopni, a także w Domach Kultury i Świetlicach Młodzieżowych województwa lubuskiego. Prace oceniane będą już na poziomie szkół przez nauczycieli, następnie przez jury wyłonione przez Organizatora. O pracach zakwalifikowanych do finału uczniowie i szkoły poinformowani zostaną odrębnymi listami. Sam finał w postaci wystawy i koncertu odbędzie się na zakończenie Konferencji Naukowej poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu w Zielonej Górze, która planowana jest na marzec 2009 roku. Dokładny termin podany zostanie na stronie internetowej i w pismach.

I etap konkursu – półfinał
Polega na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej, muzycznej lub literackiej o opisanej powyżej tematyce zgodnie z formalnymi warunkami przyjęcia pracy i przesłanie na podany poniżej adres. W etapie tym wyłonione zostaną zwycięskie prace w poszczególnych kategoriach: plastycznej, muzycznej i literackiej w szkołach (łącznie). Najlepsze przejdą do finału wojewódzkiego. Wyniki półfinałów ogłoszone zostaną do 15 grudnia 2008 r., zaś wręczenie nagród tego etapu odbędzie przy okazji finału w marcu 2009 r.

II etap konkursu – finał wojewódzki
Spośród najlepszych prac półfinałowych (po 5 z każdej kategorii z uczestniczących szkół ) Komisja Konkursowa wyłoni po 3 zwycięskie prace w poszczególnych kategoriach. Finał wraz z wystawą wszystkich uczestniczących prac plastycznych i koncertem odbędzie się podczas Konferencji naukowej poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu w marcu 2009 r., która odbędzie się Zielonej Górze w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. Konkretny dzień potwierdzimy do końca grudnia 2008 r.
– koszty przejazdu i zakwaterowania finalistów wraz z opiekunami – ponosi ................................. (szczegóły poniżej).
Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!
Warunki formalne przyjęcia pracy:

Zwracamy się do nauczycieli z prośbą o wstępną selekcję prac wszystkich kategorii i nadsyłanie maksymalnie do 10 prac, podpisanych przez tego samego nauczyciela z danej szkoły.

· format prac plastycznych do A0 na płaszczyźnie, technika dowolna;
· prace muzyczne proszę przesyłać w formacie MP3 jako załącznik do e-maila
na adres: [link widoczny dla zalogowanych] , dane uczestnika i nauczyciela proszę podać w e-mailu
· praca plastyczna i literacka powinna zawierać następujące dane
(prosimy o wypełnienie drukowanymi literami):

imię i nazwisko autora
wiek
klasa
adres i telefon/fax. szkoły
imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem którego praca została wykonana
tytuł pracy


PRACE KONKURSOWE Z OBSZARU WOJEWÓDZTWA
LUBUSKIEGO NADSYŁAĆ NALEŻY NA ADRES:
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło nr 5
w Zielonej Górze; al. Niepodległości 22/7; 65-048 Zielona Góra
z dopiskiem na kopercie – „KONKURS”

końcowy termin nadsyłania prac: 5 grudnia 2008 r.
pod uwagę brana jest data stempla pocztowego

Ogłoszenie wyników i nagrody:

Wyniki półfinału konkursu wraz z listą uczestników zostaną opublikowane na stronach internetowych [link widoczny dla zalogowanych] najpóźniej do dnia 15. grudnia 2008 r. Ponadto o laureatach tego etapu konkursu szkoły zostaną powiadomione telefonicznie/fax lub listownie.
UROCZYSTOŚCI PÓŁFINAŁOWE I FINAŁ WOJEWÓDZKI Konkursu odbędą się w marcu 2009 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze – sala Kolumnowa, konkretny dzień podany zostanie do końca grudnia 2008 r. na stronach organizatorów i Kuratorium Oświaty. Ponadto o terminie laureaci konkursu oraz ich szkoły zostaną powiadomione telefonicznie/fax lub listownie.

Nagrody:

§ półfinały - nagrody rzeczowe i dyplomy oraz nagroda specjalna dla laureata i jego nauczyciela .
§ finał wojewódzki – nagrody rzeczowe dla pierwszych 3 nagrodzonych miejsc w poszczególnych kategoriach.
Szczegółowe informacje dotyczące nagród znajdą Państwo w regulaminie konkursu.





Kontakt z organizatorami:

Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie Zespołu Szkół Technicznych im. M. Kopernika w Zielonej Górze [link widoczny dla zalogowanych] oraz udzielają ich działacze Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło nr 5 w Zielonej Górze:

Mieszko Kamiński – tel. (+48 6Cool 45-49-000 w.23, +48604505801 e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
Stanisław Bała – tel.: +48605410048, e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]




UWAGA: Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac i zastrzegają sobie możliwość nieodpłatnego wykorzystania ich w materiałach promocyjnych
(z podaniem autorstwa reprodukowanych prac).






REGULAMIN WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU
„Powstanie Wielkopolskie”
na
„PRACĘ PLASTYCZNĄ”, „PRACĘ MUZYCZNĄ”
i „PRACĘ LITERACKĄ”

Patronat nad Konkursem:
- MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
- LUBUSKI KURATOR OŚWIATY
- WOJEWODA LUBUSKI
- KURIA BISKUPIA W ZIELONEJ GÓRZE
- WOJEWÓDZKA RADA KOMBATANTÓW

Organizatorzy Konkursu:
- Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło nr 5 w Zielonej Górze
- Zespół Szkół Technicznych im. M. Kopernika w Zielonej Górze
-
Cele konkursu:
- Uczczenie 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego;
- Podtrzymywanie i kultywowanie tradycji narodowych;
- Promowanie aktywności literackiej i manualnej wśród młodzieży,
- Dokumentowanie pamiątek i wspomnień po Powstańcach poprzez materiały źródłowe, internet,.
- Uświadomienie roli i wagi Powstania Wielkopolskiego w historii naszej Ojczyzny;
- Kojarzenie społeczne obszarów województwa lubuskiego z Powstaniem Wlkp. i przeciwdziałanie
stereotypowi regionalnego li tylko wielkopolskiego jego charakteru ;
- Promocja województwa lubuskiego jako miejsca walk powstańczych i miejsca, w którym mieszkali
Powstańcy Wielkopolscy;
- Uświadomienie młodym Polakom, że Powstanie Wlkp. przyczyniło się nie tylko do wytyczenia
granicy zachodniej Rzeczypospolitej w 1919 r., ale w dalszej perspektywie umożliwiło powrót wielu
Polaków nad Odrę i Nysę – wśród pionierów Ziemi Lubuskiej było wielu Powstańców Wlkp., dla
których idea „powrotu na ziemie piastowskie” nie była tylko propagandowym hasłem.

Charakter Konkursu:
Konkurs skierowany jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych,
domów kultury i świetlic młodzieżowych na terenie województwa lubuskiego.
Kategoria wiekowa 7 – 21 lat.
Miejsce i termin Konkursu:
1. Konkurs odbędzie się w okresie: wrzesień 2008 – marzec 2009 rok.
2. Miejsce: Siedziba koła nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Zielonej Górze al. Niepodległości 22/7 Zielona Góra.
3. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, wystawa prac – marzec 2009 roku podczas konferencji naukowej
w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Warunki uczestnictwa:
1. W konkursie mogą brać udział osoby indywidualne oraz zespoły uczniowskie od 2 do 5 osób
pod kierunkiem opiekuna lub instruktora.
Ocena i nagrody:
1. Do oceny Organizatorzy powołają pięcioosobowe Jury.
2. Jury oceniać będzie:
● oryginalność i pomysłowość formy,
● autentyczność stanu faktycznego wykonanych prac,
● wierność wydarzeń historycznych oraz wspomnień rodzinnych,
● wartość artystyczną i literacką.
a) Kategoria „Praca plastyczna”
— wykonana z dowolnego materiału, o rozmiarach do A0.
b) Kategoria „Praca muzyczna”
— w dowolnej formie: np. tekst własny do znanej melodii marszowej lub patriotycznej. lub nowa kompozycja;
zapis w formacie MP3 na adres e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
c) Kategoria „Praca literacka”
— w dowolnej formie: np. opowiadanie, esej, reportaż scenariusz - liczba stron dowolna.






3. Jury oceniać będzie prace w następujących kategoriach:
- szkoły podstawowe – praca plastyczna, praca muzyczna
- gimnazja – praca plastyczna, muzyczna,
- szkoły ponadgimnazjalne – praca plastyczna, praca muzyczna, praca literacka
- domy kultury i świetlice młodzieżowe – praca plastyczna, praca muzyczna, praca literacka.

4. W każdej z kategorii Jury może przyznać I-II-III miejsce. Decyzje Jury są ostateczne.
5. Jury może przyznać wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
6. Wszystkie zespoły lub indywidualni autorzy prac otrzymują dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.
7. Nagroda specjalna jeszcze nie określona. (dla jednej osoby w edycji).

Informacje ogólne:
1. Zgłoszenie następuje poprzez przesłanie karty zgłoszenia stanowiącej załącznik do regulaminu.
2. Zgłoszenie należy przesłać pocztą lub dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia
30. września 2008 roku. Prace należy dostarczyć do dnia 5. grudnia 2008 roku na adres:
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło nr 5 w Zielonej Górze, al. Niepodległości 22/7
tel. +48 68 4549000 wew.23, +48604505801; oraz prace muzyczne na e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
3. Prace wykonane przez uczestników Konkursu stanowią własność Organizatora.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:46, 15 Cze 2009    Temat postu: finał konkursu

Zielona Góra, 17. kwietnia 2009 r.
SPRAWOZDANIE
W dniu 17. marca 2009 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze
odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu dla Szkół województwa lubuskiego pt. „Powstanie
Wielkopolskie” w kategorii literackiej, plastycznej i muzycznej wspólnie realizowanego przez
koło nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w Zielonej Górze oraz
Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze pod patronatem Lubuskiego
Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. jako część obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania
Wielkopolskiego na Ziemi Lubuskiej. Obu organizatorów reprezentowali na zewnątrz panowie mgr
Mieszko Kamiński – prezes koła nr 5 TPPW 1918 – 1919 w Zielonej Górze oraz mgr Jacek
Karbownik – dyrektor ZST im. M. Kopernika w Zielonej Górze. Po zaakceptowaniu regulaminu
Konkursu w kwietniu 2008 r. przez Kuratorium w Gorzowie Wlkp. przebiegał on w terminach
podanych w informacji o Konkursie na stronie internetowej Kuratorium i ZST im. M. Kopernika.
Komisja konkursowa w składzie: dr Małgorzata Szymczak, mgr Katarzyna Pernal, mgr Ines
Fronczyk, mgr Anna Roszak, mgr Mieszko Kamiński wyłoniła spośród około 100 uczestników
27 finalistów we wszystkich trzech kategoriach konkursowych:
W kategorii „Praca Literacka”:
• Aleksandra Niparko – Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze,
opiekun: Tomasz Kaźmierczak
• Piotr Markiewicz – I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz,
• Daria Siemion – II Liceum ogólnokształcące w Lubsku,
opiekun: Ewa Zienkiewicz – Franczak,
• Adrianna Tetera – Niepubliczne Gimnazjum dla MłodzieŜy w Lubsku,
opiekun: Ewa Zienkiewicz – Franczak,
• Justyna Łukasiewicz – Zespół Szkół Tekstylno – Handlowych w śaganiu,
opiekun: Dariusz Downar,
• Agata Kaczmarek, Monika Wodka, Katarzyna Spiralska – Gimnazjum w Babimoście,
opiekun: Ewa Muńko,
• Igor Podsądecki – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze,
opiekun: Tadeusz Serylak
• Sara Narloch – Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze,
opiekun: Danuta Dworakowska
• Paula Frankowska – Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim,
opiekun: Agnieszka Wroniak
W kategorii „Praca Plastyczna”:
• Paulina Wachulec – Gimnazjum w Mirostowicach Dolnych,
opiekun: Małgorzata Gołębiewicz
• Paulina Merda – Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie,
opiekun: Teresa Berendt
• Anita Klechamer – Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie,
opiekun: Teresa Berendt
• Magda Musiał – Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz
• Karolina Wiśniewska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz
• Felicja Owieczko – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Soli,
opiekun: Piotr Graczyk,
• Przemysław Łokaj – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku,
opiekun: Beata Wojnarowska
• Katarzyna Kaczmarek – Szkoła Podstawowa w Słonem,
opiekun: Danuta Dziadosz,
• Paulina Janicka – I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz
• Jakub Janczyszyn - I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz
• Dagmara Zdanowicz - I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz
W kategorii „Praca Muzyczna”:
• Kornelia Downar – Zespół szkół nr 1 w śaganiu,
opiekun: Maria Szczęch,
• Weronika Kokocińska - Gimnazjum w Babimoście
• Paulina Sichicka - Gimnazjum w Babimoście
• Adam Knobel - Gimnazjum w Babimoście
• Konrad Tuczyk - Gimnazjum w Babimoście
opiekun: Ewa Muńko
Kategoria literacka przeprowadzona została z rozszerzeniem na szkoły gimnazjalne ze względu na
większy udział w konkursach uczniów tego typu szkół aniŜeli szkół ponadgimnazjalnych.
Kategoria plastyczna ze względu na ilość prac była rozpatrywana według rodzaju szkół tj. osobno
rozpatrywano szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Tak teŜ podzielony został finał
tej kategorii.
Kategoria muzyczna według załoŜeń pierwotnych nie powinna się odbyć ze względu na ilość
uczestników – poniŜej 10 osób. Jednak komisja uznała, Ŝe ze względu na zaangaŜowanie dzieci w tą
najtrudniejszą kategorię, wszyscy jej uczestnicy przejdą do etapu finałowego. PoniewaŜ 4 osoby
występowały jako zespół – grupa muzyczna z Gimnazjum w Babimoście (na stronie internetowej
ZST błędnie wpisano opiekuna grupy p. Ewę Muńko jako uczestnika konkursu) nagród w tej
kategorii przyznano dwie: indywidualną - Kornelii Downar z śagania i grupową – zespołowi
muzycznemu z Babimostu.
Ostateczne wyniki wojewódzkiego konkursu dla szkół pt.: „Powstanie Wielkopolskie” pod
patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty przedstawiają się następująco:
W kategorii „Praca Literacka”:
I miejsce - Aleksandra Niparko – Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze,
II miejsce - Paula Frankowska – Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim.
III miejsce - Sara Narloch – Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze,
WyróŜnienia:
• Piotr Markiewicz – I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
• Daria Siemion – II Liceum ogólnokształcące w Lubsku,
• Adrianna Tetera – Niepubliczne Gimnazjum dla MłodzieŜy w Lubsku,
• Justyna Łukasiewicz – Zespół Szkół Tekstylno – Handlowych w śaganiu,
• Agata Kaczmarek, Monika Wodka, Katarzyna Spiralska – Gimnazjum w Babimoście,
• Igor Podsądecki – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze,
W kategorii „Praca Plastyczna”:
Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Magda Musiał – Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu,
II miejsce - Felicja Owieczko – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Soli,
III miejsce - Karolina Wiśniewska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu,
Gimnazja:
I miejsce – Anna Klechamer – Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie,
II miejsce - Paulina Merda – Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie,
III miejsce - Paulina Wachulec – Gimnazjum w Mirostowicach Dolnych,
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Paulina Janicka – I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
II miejsce - Dagmara Zdanowicz - I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu.
III miejsce - Jakub Janczyszyn - I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu,
WyróŜnienia:
• Przemysław Łokaj – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku,
• Katarzyna Kaczmarek – Szkoła Podstawowa w Słonem,
W kategorii „Praca Muzyczna”:
Nagroda indywidualna:
• Kornelia Downar – Zespół szkół nr 1 w śaganiu
Nagroda zbiorowa:
• Weronika Kokocińska - Gimnazjum w Babimoście
• Paulina Sichicka - Gimnazjum w Babimoście
• Adam Knobel - Gimnazjum w Babimoście
• Konrad Tuczyk - Gimnazjum w Babimoście
W konkursie uczestniczyło17 Szkół z całego województwa lubuskiego.
Oto ich spis wraz z numerami telefonu kontaktowego i nazwiskami opiekunów uczniów:
1. Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze, opiekun: Tomasz Kaźmierczak,
TEL.: +48684543300
2. I Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu, opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz,
TEL.: +48957412588
3. II Liceum Ogólnokształcące w Lubsku, opiekun: Ewa Zienkiewicz – Franczak,
TEL.: +48684573935
4. Niepubliczne Gimnazjum dla MłodzieŜy w Lubsku, opiekun: Ewa Zienkiewicz – Franczak,
TEL.: +48684591959
5. Zespół Szkół Tekstylno – Handlowych w śaganiu, opiekun: Dariusz Downar,
TEL.: +48683772456
6. Gimnazjum w Babimoście, opiekun: Ewa Muńko,
TEL.: +48683512155 (dyr. Iwona Chęłska)
7. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze, opiekun: Tadeusz Serylak, TEL.:
+48601968018 (dyr. Aleksandra Mrozek)
8. Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze, opiekun: Danuta Dworakowska,
TEL.: +48683299260
9. Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim, opiekun: Agnieszka Wroniak,
TEL.: +48957289295
10. Gimnazjum w Mirostowicach Dolnych, opiekun: Małgorzata Gołębiewicz,
TEL.: +48683621290
11. Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, opiekun: Teresa Berendt,
TEL.: +48684750973
12. Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu, opiekun: Dorota Ruta – Zdanowicz,
TEL.: +48957412715
13. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Soli, opiekun: Piotr Graczyk,
TEL.: +48683874531
14. Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku, opiekun: Beata Wojnarowska,
TEL.: +48683721560
15. Szkoła Podstawowa w Słonem, opiekun: Danuta Dziadosz,
TEL.: +48683273136
16. Zespół Szkół nr 1 w śaganiu, opiekun Maria Szczęch,
TEL.: +48684772906 – gimnazjum
TEL.: +484772702 – Szkoła Podstawowa
17. Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze, opiekun: Teresa Marek,
TEL.: +48684548748
Cel merytoryczny Konkursu, którym było promowanie historii Powstania Wielkopolskiego z okazji
90 rocznicy jego wybuchu został w pełni osiągnięty do czego wydatnie przyczynił się patronat
Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Informacja o patronacie Lubuskiego Kuratora Oświaty nad naszym Konkursem występowała we
wszystkich materiałach promocyjnych jak zaproszenia, plakaty, pismach o sponsoring nagród lub
kosztów konferencji naukowej oraz na dyplomach dla uczestników Konkursu.
Dopełnieniem finału konkursu dla szkół była konferencja naukowa pt.:
„POWSTANIE WIELKOPOLSKIE NIEDOCENIANY SUKCES”
z udziałem znanych historyków Powstania Wielkopolskiego. Przed konferencją o godzinie 10.00
Mszę Świętą za Ojczyznę i zielonogórskich Powstańców Wielkopolskich w kościele Matki Boskiej
Częstochowskiej odprawił J.E. ks. bp Adam Dyczkowski wespół z o. prof. Eustachym Rakoczym z
Częstochowy oraz ks. Radosławem Szymańskim (w zastępstwie ks. prał. Jana Pawlaka – kapelana
koła nr 5 TPPW 1918-1919 w Zielonej Górze). We Mszy Św. uczestniczyła młodzieŜ biorąca udział
w Konkursie – Powstanie Wielkopolskie oraz uczniowie ZST im. M. Kopernika w Zielonej Górze
(ze sztandarem Szkoły), zaproszeni goście oraz przedstawiciele WP z 11 Dywizji Kawalerii
Pancernej im. króla Jana III Sobieskiego w śaganiu i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej
im. gen. broni Józefa Dowbór-Muśnickiego w Międzyrzeczu.
Po przejściu do Urzędu Marszałkowskiego ok. godziny 11.15 nastąpiło otwarcie konferencji
i powitanie gości przez dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. M. Kopernika w Zielonej Górze
Jacka Karbownika oraz prezesa koła nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-
1919 w Zielonej Górze Mieszko Kamińskiego oraz prezentacja patronów i sponsorów. Następnie
M. Kamiński ogłosił wyniki zakończonego konkursu – „Powstanie Wielkopolskie” dla uczniów
szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubuskiego realizowanego pod
patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Wręczenia nagród i wyróŜnień dokonali wespół p. Maria
Brygida Grzybowicz – w imieniu Wojewody Lubuskiego Heleny Hatki oraz dyr. Jacek Karbownik –
w imieniu organizatorów. Następnie w imieniu patrona Konkursu Lubuskiego Kuratora Oświaty
głos zabrał wicekurator lubuski Ferdynand Sańko. Głos zabrali teŜ: pani Wioleta Haręźlak –
zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra, Maria Brygida Grzybowicz – dyrektor Biura Wojewody
Lubuskiego w Zielonej Górze oraz burmistrz Zbąszynia Leszek Leśny.
Około godziny 12.10 zaczęła się część wykładowa konferencji, w której głos zabrało pięciu
prelegentów. Ojciec prof. Eustachy Rakoczy (Częstochowa) wygłosił wykład pt. „Kult Maryjny
w polskich powstaniach narodowych od 1794 r. do 1918 r.”. Ks. dr Dariusz Śmierzchalski –
Wachocz (Gościkowo-ParadyŜ) przedstawił wykład pt. „Udział Kościoła w Powstaniu
Wielkopolskim i w utrzymaniu polskości w okresie zaborów 1794-1918”. Wykład pt. „Rola
skautingu w przygotowaniach do Powstania w Wielkopolsce 1912-1918” wygłosił
mgr inŜ. Stanisław Bała (Zielona Góra), zaś dr Włodzimierz Kwaśniewicz (Zielona Góra) wykład
pt. „Uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich w latach 1918-1919”. Ostatni z planowanych prelegentów
dr Zdzisław Kościański (Nowy Tomyśl) w swoim wykładzie pt. „Front Zachodni Powstania
Wielkopolskiego” ukazał fragment Powstania, który swym zasięgiem objął teŜ tereny obecnego
województwa lubuskiego. Glos zabrali teŜ: Wojciech Olejniczak z Fundacji „Tres” , który jako
fundator wystawy „Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego” przedstawiające wizerunki ze
starych fotografii Powstańców Wlkp. z odcinka zbąszyńskiego odniósł się z uznaniem do wykładu
Z. Kościańskiego oraz prof. Wiesław Hładkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który
przedstawił sylwetki zielonogórskich badaczy Powstania Wielkopolskiego.
Na zakończenie sesji naukowej wystąpiły dzieci z Babimostu uczestnicy konkursu muzycznego
z krótkim recitalem.
Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim trwała wystawa prac plastycznych uczestników
Konkursu, prezentacja multimedialna Ŝołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im.
gen. broni Józefa Dowbór-Muśnickiego z Międzyrzecza, którzy prezentowali się w pełnym
rynsztunku bojowym na tle portretu patrona Jednostki. W mundurach historycznych Wojsk
Wielkopolskich wystąpili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych 3 Batalion Grollman
z Poznania pp. Tomasz Lange i Michał KrzyŜaniak. Na sali, dzięki Ŝyczliwości
dr. W. Kwaśniewicza, wystawa starych szabli ze zbiorów lubuskiego Muzeum Wojskowego
w Drzonowie koło Zielonej Góry wraz z krótką informacją o Muzeum. Zaś dzięki p. Wojciechowi
Olejniczakowi ze Zbąszynia za tło do konferencji słuŜyły bilbordy z podobiznami Powstańców
Wlkp. ze starych fotografii. Cała oprawa spotkania słuŜyła przybliŜeniu młodzieŜy i gościom
Powstania Wielkopolskiego, były połączeniem wycieczki do jednostki wojskowej i muzeum. Mamy
nadzieję, ze spełniły swoje zadanie! W konferencji ze względów zawodowych nie mogli
uczestniczyć prof. Bogusław Polak, mjr Wiesław Chłopek oraz mgr Juliusz Sikorski.
Sprawozdanie sporządził:
mgr Mieszko Kamiński
prezes
koła nr 5 TPPW 1918-1919
w Zielonej Górze
................................................................................................................................................
Do sprawozdania załączamy nazwiska uczestników Konkursu, których prace nie zostały
wyróŜnione:
Literackie:
1. Sylwia Czarna - Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
2. Emanuela Górka - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
3. Paula Leśniowska - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
4. Michał Urbanowicz - Gimnazjum w Babimoście
5. Kamil Bączyk - Gimnazjum w Babimoście
6. Emilia Ossowska - Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
7. Jakub Lewicki - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
8. Adam Łokaj - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych
w Lubsku
9. Jakub Rygier - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych
w Lubsku
10. Damian Sawron - Gimnazjum przy Zespole szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
11. Dominika Głowacka – Gimnazjum nr 9 w Gorzowie
12. Magdalena Rusakiewicz - Gimnazjum nr 9 w Gorzowie
13. Magdalena Wierzbicka II LO przy Zespole szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku
14. Ewa Piechocka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
15. Patryk Gawor – I LO w Międzyrzeczu
Plastyczne:
1. Patrycja Dufaj – Zespół Szkół Tekstylno – Handlowych w śaganiu
2. Oliwia Malińska – Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
3. Anna Wodarska – I LO w Międzyrzeczu
4. Jakub Biały – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
5. Urszula Kostrzewa - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
6. Paulina Jabłecka - Szkoła Podstawowa w Słonem
7. Bartek Szarłan - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
8. Maja Szczanowicz - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
9. Kinga Mott - Szkoła Podstawowa w Słonem
10. Justyna Tymińska - Szkoła Podstawowa w Słonem
11. Paulina Bernaczyk - Szkoła Podstawowa w Słonem
12. Angelika Olszewska - Szkoła Podstawowa w Słonem
13. Karolina Mróz - Szkoła Podstawowa w Słonem
14. Kaja Stefanowicz - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
15. Patryk Hallmann - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
16. Marianna Maślana - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
17. Konrad Fligier - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
18. Klaudia Sicińska - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
19. Szymon Kunecki - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
20. Patrycja Jagodzińska - Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze
21. Maja Ciećwiera - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
22. Malwina Ślusarek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
23. Patrycja KsiąŜek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
24. Daria Bąk - I LO w Międzyrzeczu
25. Jakub Ratajczak - I LO w Międzyrzeczu
26. Agnieszka Szczepaniak - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
27. Kamil Gołębiowski - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
28. Jagoda Bartkowiak - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
29. Aleksandra Wojciechowska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
30. Klaudia Bućkowska - ?????? (nie ma podanej szkoły)
31. Anita Kubik - Gimnazjum w Babimoście
32. Ewelina Soból - Gimnazjum w Mirostowicach Dolnych
33. Iga Osocka - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
34. Arleta Kwiatkowska - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
35. Iga śurowska - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
36. Bartosz Puk - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
37. Magda Szymczak - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
38. Bartosz Machnik - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
39. Karolina Radna - Gimnazjum w Babimoście
40. Mateusz Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
41. Julia Sobala - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
42. Justyna Kordas - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
43. Kornelia Nicholas - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
44. Dominika Chęcińska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
45. Zuzanna Wilczak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
46. Kamila Torończuk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
47. Beata Wojnarowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
48. Sandra Siwak - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
49. Michał Bondarenko - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
50. Marcelna Małyszka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
51. Adam Piasecki - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
52. Anna Sobótkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
53. Mateusz Borowy - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
54. Paulina Kędziora - Gimnazjum w Babimoście
55. Mikołaj śak - Gimnazjum w Babimoście
56. Maciej Szumiała - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
57. Kornelia Wrzosek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzeczu
58. Krzysztof Królikowski - Szkoła Podstawowa w Słonem
59. Michał Królikowski - Szkoła Podstawowa w Słonem
60. Patrycja Kasztelan - Szkoła Podstawowa w Słonem
61. Adrian Noskowicz - Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie
62. Maciej ChorąŜyczewski - Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie
63. Aleksander Glinka - Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze
JuŜ po zakończeniu przyjmowania prac konkursowych do organizatorów doszły trzy prace
plastyczne ze Szkoły Podstawowej ze Zbąszynka. Komisja uznała, Ŝe i tym autorom prac
przekazane zostaną dyplomy uczestnictwa w Konkursie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Konkursy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin