Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmarł Stefan Bratkowski Dobosz Powstania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:53, 01 Lip 2021    Temat postu: Zmarł Stefan Bratkowski Dobosz Powstania

W dniu 18 kwietnia 2021 roku zmarł Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski - wyróżniony w 2006 roku za kultywowanie tradycji Powstania Wielkopolskiego statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 .


Jak pisał:
Nie zacząłem od podręczników. Trafiłem na cienką książeczkę poznańskiego specjalisty od fi­nansów, późniejszego profesora Stefana Ochocińskiego pt. Historia wielkopolskiej spółdzielczo­ści kredytowej do roku 1918; wyszła w roku 1965 w nakładzie wręcz mikroskopijnym (i tak cud, że się w ogóle ukazała).

Wziąłem ją do ręki nieco z przekory. Nasza historiografia zajmowała się głównie polityką, wojną i w najlepszym razie - literaturą, którą zresztą, broń Boże, lekceważyć, bo gdyby nie walka o polskie słowo, nie uchowalibyśmy się jako naród. Ale była to historiografia trzech, jak mawiał Boy-Żeleński, stolic Polski, Warszawy, Krakowa i Lwowa; Kresów Zachodnich nie za­uważała. Ów niepozorny tomik odsłonił mi za to inną Polskę: Polskę nie żadnych utopijnych pozytywistów, jakim współczuły podręczniki, ale krwistego, ogarniającego wszystkie stany i ca­łą Wielkopolskę ruchu samoorganizacji w obronie przeciw zaborcy.

Wiedziałem już, gdzie szukać odpowiedzi na moje pytania.

I od tej pory moja pamięć wielkopolska przez lat bez mała trzydzieści sięgała stopniowo co­raz głębiej w przeszłość - bo ciekawiło mnie, z czego się to wszystko wzięło w krainie najstar­szych polskich drzew i największych głazów narzutowych. Pisałem tę książkę dwadzieścia pięć lat; opierałem się głównie na pracach historyków poznańskich, nie docenionych, mało znanych w kraju, ale jedynych, którzy o przeszłość Wielkopolski potrafili zadbać...




Dziś w zjednoczonej Europie dwa jej największe państwa chcą osłabić, rozczłonkowując się, wrażenie swej przewagi - ale Francuzi, na­wet odkrywszy uroki swych regionów, ich tradycje tożsamości kulturowej, nie przestaną być Fran­cuzami. Ani też Niemcy nie przestaną być Niemcami. W gospodarce współczesnej zaś potrzeba re­gionów tylko i jedynie w planowaniu przestrzennym i długofalowym, co nie wymaga dodatkowych, kosztownych biurokracji; nie po to się Europa jednoczy, by zwielokrotniać podziały.

Powrót Polski dzielnicowej byłby dziś absurdem; nie po to Polanie w X wieku i Wielkopola­nie w XIII wieku tworzyli - dwa razy, a na zupełnie różne sposoby - państwo polskie, by Wielkopolanie współcześni mieli je rozbijać. Cały problem w tym, jak Polskę przyłączyć do Wielkopolski... Po tośmy nakręcili serial Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy.
Innymi słowy, Wielkopolska to więcej odpowiedzialności za Polskę - nawet jeśli niektórzy hi­storycy mają wątpliwości, czy państwa polskiego nie stworzyli przypadkiem Krakowianie. Jeśli Kraków zechce rywalizować z Wielkopolską w poczuciu odpowiedzialności za kraj, szczęść Boże...

Wielkopolska dla mnie to wspólnota .pewnego dziedzictwa. I zobowiązanie wobec niego. Noblesse oblige, szlachectwo zobowiązuje;- jak powiadali nasi przodkowie, którzy młodym sno­bom wykładali, że szlachectwo to nie herby (bardzo u nas późne zresztą i wymyślane), nie ty­tuły (z reguły kupne, bo Polska tytułów nie uznawała), nie majątki (bo zdarzali się tu chłopi za­możniejsi od szlachty), lecz - służba krajowi.

Takie szlachectwo przynależy Wielkopolsce - i zobowiązuje. Tu inaczej niż na Kresach Wschodnich, nikt nie prosił obcego władcy o przyłączenie swojej ziemi do jego państwa - jak przy drugim rozbiorze prosiła carycę szlachta chełmska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin